Mersin Anılarım

Her yaz Silifke’ye Tisan adasına gideriz. Silifke Akdeniz bölgesinde Mersin’e bağlı bir ilçedir. Tisan adası ise dağların arasında saklı kalmış bir yarım adadır. Burada sitedeki arkadaşlarım çok yok bu yüzden köydeki çocuklar benim arkadaşım.Örneğin Süleyman ve Ahmet.

Köy ve Tisan arası virajlı yaklaşık 8 km’lik bir dağ yoludur. Köy Silifke Mersin yolu üzerinde. Köyün çocukları kuran kursuna gider bazen bende gidiyorum. Süleyman köyün yolunda kendi topladığı keçi boynuzlarını satar bazen ona yardım ederiz. Gecen sene biriktirdiği paralarla kendine iPad aldı. Bazen ahır temizliyor, annesine yardım ediyor. Evlerindeki akan suya tuz karıştığı için köyün pınarından su taşırlar. Ahmet köyün imamının oğlu, benden büyük. Ahmet hem babasına hem annesine yardım eder. Yolu bulamayan turistlere yol gösterir, annesiyle temizliğe gider.

Bizim en iyi Kur’an kursunda vakit geçiriyoruz. Şehirden geldiğim için beni kimisi seviyor kimisi sevmiyor ama Ahmet beni hep korur. Duaları burada öğrendim. Çocuklarla futbol maçı yaparız, birlikte bir şeyler yeriz. Bazen onların evine giderim, yer sofrası kurarlar. Tüm aile yerde oturarak yemek yeriz. Sacta sıkma yaparlar çok severek yerim. Denize girmek için bizim oraya Tisan’a gelirler. Bizim evimiz denize çok yakın. Denize girdiğim de evden beni görürler, bazen tek başıma denize giderim.

Silifke Tisan arası yaklaşık 30 km Silifke’de birçok uygarlık yaşamış. Tisan’da hala Yunanlılardan kalma mozaik taşlar var. Tisan’a korsan adası da derler ve burada Yunanlılar deniz ticareti yapmış hâlâ enteresan deniz kalıntıları bulunmaktadır.

(Visited 102 times, 1 visits today)