MESLEĞİN MUTLULUĞA ETKİSİ

Meslek nedir? iyi bir mesleği nasıl seçebiliriz yada bu meslekle nası mutlu olabiliriz.İnsanların hayatta en çok sorduğu ve merak ettiği sorular arasında olduğunu düşünüyoruzdur eminim ki.İyi bir hayat için para mı önemli yoksa mutluluk mu? Tam da bu soruları cevaplamak için burdayım.

Meslek, insanların hayatını sürdürebilmek ve para kazanmak için eğitimini aldıkları bir alanda profesyonelce çalışmalırıdır.Meslek toplumda belırlı yargı ve kriterlere gore iyi veya kotu olarak nıtelendırılebılmektedır.Bu yargı ve kriterler genelde yapılan mesleğin,kişiye sağladığı yaşam standardı,toplumda ki saygınlığına göre değerlendirilmektedir.Ancak bu yargı ve kriterlere göre iyi bir meslek olarak kabul edilen bir iş haricinde mutlu olduğun işi yaparsan hayatını sürdürebilecek kadar maddi duruma sahip  olabilirmiyiz ondan pek emin değilim.

Kimin insan araba tamirini severken,kimi insan doktorluğu sever. Araba tamircileri 2000TL maaş alırken bir doktor 8000-9000 TL civarı maaş almaktadır.Bir araba tamircisinin TÜRKİYE’nin şuan ki şartlarının altında hayatını devam ettirmesi bir hayli zor olduğu kesindir.Fakat bir doktorun hayatını bir tamirciye gore daha kolay ve zevkli bir sekılde yaşayacağı kesindir.

Tabiki herşey para değildir güzel bir yaşam icin ama Türkiye şartlarında da paran olmadan yaşamak cok büyük bir cesaret ister.Ülke ekonomisinide göze alarak konuşmak lazım bir doktorun bile bu ülkede ne kadar zorluk çektiğini bilmeliyiz.Ondan dolayı insanlar hobileri doğrultusunda meslek seçimi yaparlarsa hayatları normeline gore daha zor olcaktır.Bu her insan için geçerli değil tabiki hiç ders çalismayan bi insan olduğunuzu düşünün ve sizin en büyük hobinizde doktorluk tabiki boyle biri için cok güzel bir olanak.Fakat şuda var ki bu insanlara hiç benzemeyen tam olarak zıttı çok fazla ders çalışan ama hobisi tamircilik olan insanlarda var  bu da onlar için olumsuz bir olanak ve hic de adil bir yontem olmaz bence

Bu denlerden dolayı suan ki yani  herkesın ders calısarak bir başarı elde ettiği donem bence mantıklı ve daha adil.İnsanların çalışarak bir yerlere gelmesi çok daha mantıklı çalişmak dünyada ki en adil kavramdır çünkü herkes çalıştıgının karşılıgını elbet bir gün alır…

 

 

(Visited 32 times, 1 visits today)