Mesleğinizi Hobinize Göre Seçmek: Doğru mu Yanlış mı ?

Sizce meslekler kendi hobileriniz ve ilgi alanlarınıza göre mi seçilmelidir? Günümüzde meslek seçerken en çok dikkat ettiğimiz konulardan biri de bu sorudur. Ancak bazılarımız bu soruyu kendine ne kadar çok sorsa da mesleğini seçerken hobilerine göre seçmeyebiliyor.

Herkesin mesleğini hobilerine göre seçmemesinin birçok sebebi var. Sonuçta mesleğimiz sadece bizi eğlendirmemeli, bize para da kazandırmalı. Sonuçta bir insanın çalışmasındaki en temel sebep para kazanıp güzel bir hayat yaşayabilmektir. Meslekler sadece para kazanmak için yapılmalıdır demiyorum, ancak paranın da meslek seçiminde büyük bir faktör olduğunu düşünüyorum. Para dışında meslek seçmemizde önemli bir yeri olan diğer bir faktör ise seçtiğimiz meslekte iş bulabilme imkanı. Diyelim ki sanat tarihi olmak istiyorsunuz ancak yaşadığınız ülkede ne sanata ne de sanat tarihine ilgi gösterilmiyor. İlgi gösterilse bile bu bölümlerle ilgili meslek çeşitliliği çok az. Bu durumda ne kadar sanat tarihine ilgi duysanız da bu bölümü okuduktan sonra işsiz kaldığınızda sanat tarihi ile ilgili olan birikiminizi herhangi bir alanda para kazanmak için kullanmamış oluyorsunuz.

Bütün bu etkenlere rağmen bazı insanlar hobilerimize ve ilgi alanımıza göre bir meslek seçimi yapmadığımız sürece o işte mutsuz olacağımızı ve günümüzde de çoğu insanın bu durumdan şikayetçi olduğunu düşünüyor. Evet, günümüzde birçok insan şuanda yaptığı mesleği seçtiğinden dolayı pişman olabiliyor. Ancak bazıları hobilerine ve ilgi alanına göre bir meslek seçtiğinde bile hala mutsuz. Bu insanların mutsuz olmasının sebebi yukarıda bahsettiğim etkenlerden dolayı. Bu da bize gösteriyor ki bir insanın mesleğinde mutsuz olmasının sebebi kesinlikle hobilerine ve ilgi alanına göre meslek seçmemesinden kaynaklanmıyor.

Bir de mesleğini hobileri ve ilgi alanlarına göre seçmiş, iş bulabilmiş, iyi para kazanan ama hala mesleğinden dolayı mutsuz olan insanlar var. Bu insanların mutsuz olmasının iki sebebi vardır. Seçtiği meslek beklediğinden daha zor ve sıkıntılı olabilir. Mesela ne kadar mimarlığa ilginiz olsa da mesleğinizin ilk yıllarında çok zorlanıyorsunuz. Aynı örnek birçok meslek dalı için verilebilir. Bu insanların mutsuz olmasının ikinci bir sebebi ise meslek seçerken baz aldığı hobisi artık eskisi kadar ilgisini çekmiyor olabilir. Aynı örneği yine mimarlık üzerinden verebiliriz, diyelim ki üniversite tercihlerinizi yaparken mimarlığa ilginiz vardı ve bu ilginin hayatınız boyunca bitmeyeceğini düşünerek mimar olmaya karar verdiniz. Ancak 10 yıl sonra, artık mimarlığa eskisi kadar ilginiz olmadığını fark ettiniz ve seçiminizden dolayı pişman oldunuz. Bu durum için ne yazık ki pek bir şey yapılamaz. Sonuçta herkes seçimlerini yaparken -hobilerine göre yapıyorsa- o zamanki ilgi alanının her zaman ilgisini çekeceğini düşünür, bir süre sonra sıkılacağınız ve ilginizin azalacağının bir kanıtı yoktur.

Kısacası mesleğinizi seçerken, hobilerinize göre seçmek sizi mutlu edebilir ancak herkes mesleğini hobilerine göre seçseydi herkes mesleğinden memnun ve mutlu olurdu demek ne yazık ki yanlış olur. Ancak tabii ki de mesleğinizi hobilerinize göre seçmek mutsuz olma olasılığınızı azaltır.

 

(Visited 70 times, 1 visits today)