Meslek Çeşitliliği Azalıyor!

Teknolojinin akıl almaz hızda ilerliyor olmasıyla birlikte artık çoğumuz yapay zeka kavramını sıkça duyar olduk, birçok haber okuyor ve bununla ilgili birçok videoya denk geliyoruz. Şu anın teknolojisi dahilinde bile ne kadar gelişmiş olduklarına tanıklık ediyoruz. Peki ya yapay zekalar bir gün işimizi de elimizden alabilirler mi? Bu pek tabii mümkün. Şu zamanda dahi büyük gelişim gösteren ve göstermeye devam eden bu teknolojinin yıllar sonraki halini öngörmek zor değil. Meslek seçimi yaparken “robotların yapamayacağı” meslekleri göz önünde bulundurmak yıllar sonrası için olağan hal alabilir. Peki ya yapay zekalar hangi işlerde çalışabilir?
Yapay zekalar direkt insanlarla iç içe olmayı gerektirmeyen birçok mesleği yapabilecek gibi gözüküyor. Örneğin yıllar sonrası için muhasebeciler, makinistler, ekonomistler, kimya mühendisleri ve hatta aktörler büyük bir tehlike içinde görünüyor. Popülerliğini koruyacağı düşünülen bazı meslekler ise şu şekilde: diş doktorluğu, sosyal gelişim öğretmenliği, atletizm antrenörlüğü vb.
İlerleyen yıllarda yapay zekaları neredeyse her alanda görmeye başlayacağız, görmeye alışacağız. Böyle olması durumu zorlaştıracak mı yoksa işimizi kolaylaştıracak mı bunu hep birlikte göreceğiz. Bence mesleki hedeflerimizi teknolojinin ve yapay zekanın geleceği noktayı göz önünde bulundurarak şekillendirmemiz gayet mantıklı olabilir.

(Visited 107 times, 1 visits today)