Group of business people team. Isolated over white background.

Meslek Mutluluğu ve Doğru Seçim

Meslek Nedir?

Meslek, insanın yaşamını sürdürebilmek için yaptığı ve genellikle yoğun bir eğitim, çalışmayı gerektiren sürecin sonunda kişilerin kazandığı unvanın adıdır.

Genellikle her meslek o mesleğin değerlerini, gelişimini, lisanslanmasını ve diğer insanlar açısından tanınmasını sağlayan kuruluşlara sahiptir. Yeryüzünde binlerce meslek bulunmaktadır. Türkiye’de resmi olarak tanımı yapılmış 600 civarında meslek vardır.

Her bir meslek için tanım, görev alanları, genel olarak kullandığı araç ve gereçler, mesleğin gerektirdiği özellikler, çalışma ortamı ve koşulları, çalışma alanı ve iş bulma olanakları, meslek eğitiminin verildiği yerler, meslek eğitimine giriş koşulları, eğitimin süresi ve içeriği, meslekte ilerleyebilme ve yeni meslekleri seçebilme olanakları, destekleyici meslek kuruluşları, farklı özellikler gösterir

Hobi Nedir?

Hobi veya uğraşı, yapılması gerekli veya zorunlu olmayan kişinin kendi mesleği dahilinde veya farklı meslek türüne giren genellikle boşta kalan zamanları değerlendirme amacıyla yapılan yetenek beceri geliştirici oyalayıcı iş fiil faaliyetlerinin bütününe verilen genel adlandırma. Hobi uğraşısı konusunda en büyük katılım gösteren kitle yeni emekli olmuş kişilerin içinde bulundukları emeklilik sendromu nedeniyle genelde kendilerini hala işe yarar biri olarak gösterme çabasında ekonomik açıdan mesleğini yapması gerekmediği halde yapabilmektedirler. Bu şekilde çalışma alışkanlıklarıyla kendilerini meşgul (değerli ve önemli) hissetmelerine sebep olur.

Mesleğimizi hobilerimize göre seçersek çevremizde mutsuz insan kalır mıydı?

Yoksa mesleğin hayatımızda ki mutsuzluk veren bazı kötü durumlara bir etkisi yok mu?

Hayır, kalmazdı. Mesleğimizin hayatımız da önemli bir konumu vardır. İnsanlar hobilerine yani yapmaktan zevk aldığı herhangi bir şeyi yapması onu meslek hayatında sıkmaz veya yormaz bununla da kalmayıp onun maaşını beğenmesi veya beğenmemesi ona pek etki etmez. Çünkü yaptığı meslek onun sevdiği bir eylem olduğu için parayı düşünmez.

Genellikle bizi streslendiren, yoran, bir şeylere vakit ayırmamızı engelleyen aslında meslektir. Çünkü sabahtan akşama kadar çalıştığımız da halince dinlenmemiz gerekir ama mesleğimiz çalışan kişinin sevdiği bir eylemse mutlu olmaya zaman ayırmasına gerek yok ki zaten mesleğini sevdiği için kişi eğlenmektedir.

Doğru Meslek Nasıl Seçilir?

-Hayalinizdeki Mesleği Düşünün

-Hobilerinizi ve zevk aldığınız herhangi bir şeyi düşünün

– Başarılı olduğunuz alanları düşünün

-Kişiler-arası ilişkilerinizi düşünün

-Kendinizi keşfedin

-Finansal durumunuzu dikkate alın

-İş seçeneklerini dikkate alın

-Hedefinizi belirleyin ve ona odaklanın sürekli onun için çalışın

– Yaptığınız işi eğlenceli bir hale getirin

– Başardıkça kendinize ödül verin

– Yaptıklarınıza dolu tarafından bakın

-Kendinize ilerleme çizgisi yaratın

Kaynakça: Wikipedia

https://www.ebilge.com/397389/Meslek_nedir.html

https://www.turkcebilgi.com/meslek

Sabah Gazetesi

(Visited 224 times, 1 visits today)