Meslekler Yakın Gelecekte Yok mu Oluyor?

Günümüzde birçok insan, çok çeşitli işlerde çalışıyor ve çalıştıkları bu mesleklerden para kazanıyor. Bunun yanı sıra bir meslek grubu, yapay zeka üzerine çalışıyor ve belki yakın gelecekte kendi çalıştıkları meslekleri bile yapay zekalı robotlar veya araçlar ilerletecek. Örneğin otomobil fabrikalarında işe giren insanlar, ileride farklı bir iş bulmak için uğraşmaya başlayabilir. Otomobil ile ilgili belki de sadece yapılan çizimler değer göreceğinden, diğer işler yapay zeka ile devam ettirileceğinden sadece otomobil tasarımcıları çalışırken görebileceğiz. Bu, insanlığın, tüm dünyanın geleceğini, değişimini çok büyük yönde etkileyecektir. Ayrıca insanların yakın gelecekte ne işle uğraşacaklarını da şimdiden düşünmeliyiz, örneğin sadece insanların yapabildiği fakat yapay zekanın yapamadığı işleri bir kenara not almalıyız, zira hiç kolay çözülecek bir probleme benzemiyor.

Çalışmak için herhangi bir iş bulunamaz ise bazı insanlar para kazanmak ve hayatını devam ettirebilmek adına farklı, kötü yollara başvurabilirler ve bu gerçekten yüksek bir ihtimal. Eğer yapay zeka insanlar yerine robotlar çalışacak hale gelecek kadar gelişirse eğitim sisteminin bile değiştirilmesi gerekir. Ayrıca her şey çok hızlı üretilmeye başlar ve dünyanın gelişme yönü çok farklı bir hal alır. Örneğin okuduğum bir yazıda bir robotun park cezaları üzerine şikayette bulunan 250.000 civarı kişi ve 160.000 davaya yardım ettiği, davaları kazandığı söyleniyor. Bunun devamında getirebileceği etkenleri hiç düşünemiyorum, bir bakımdan düşünmek istiyor da değilim çünkü bir facia gibi gelebilirler.

Biraz daha konunun üstünde durursak, ileride mesleklerin yok olma ihtimalinin yüksek olduğu kanısına varabiliriz. Buradan yola çıkarak mesleklerin yok olmasının yanında getireceklerini tahmin etmek gayet kolay gözüküyor. Sigorta şirketleri, Japonya’da henüz başlamış olan bir yapay zeka yapılanması sayesinde bir şirket işçi çalıştırmak yerine geçimini yapay zeka robotlardan sağlıyor. Yok olma riski taşıyan bir başka meslek ise finans analistliği. Diğer bir meslek ise çiftçilik. Artık yapay zeka ile çalışan otonom araçlar sayesinde çiftçilik çok kolay bir hal alacak ve çalışana ihtiyaç duyulmayacak. Bunlar gibi onlarca meslek, yok olma riski taşıyor denebilir. Bu mesleklerin yok olmasına çok uzun bir süre kaldığını sanmıyorum.

 Artık insanların yapması gereken tek şey bu soruna inovatif bir çözüm bulmak için uğraşmaktır. Aksi taktirde yakın gelecekte onlarca hatta yüzlerce meslek yok olabilir. Peki meslekler yok olursa ne mi olur? Öncelikle İnsanların geçim kaynağı meslekleri olduğu için her şey aşırı derecede farklı bir raya oturur. Eğitim sistemi değiştirilmek zorunda kalır. İnsanlar isyan eder. Sadece patronlar yani eski iş verenler para kazanabilir fakat kimsenin para kazanamadığı dünyada onlar kazansa ne olur ki, diğer insanlar büyük bir çöküş yaşarken sadece patronlar mı rahat bir hayat yaşayacak? Kesinlikle üzerinde uzun süre durulması gereken ve insanlığın, bütün dünyanın geleceği için çok büyük önem taşıyan bir konu.

(Visited 7.221 times, 1 visits today)