MESLEKLERİN CİNSİYETİ Mİ?

Meslek denildiğinde hiç aklıma gelmedi cinsiyet. Düşünmeye başladım ve bu konu ile ilgili araştırma yapmaya başladım. Sizinle de bu konuda edindiğim bilgileri paylaşmak istedim.

Aklınıza bir meslek geldiğinde gözünün önüne gelen  bu işi kim yapar?  Bir  öğretmen, çiftçi, müdür, sekreter, yönetici, mühendis, hasta bakıcı, hemşire, doktor dendiğinde eğer gözünüz önüne belli bir cinsiyette insan geliyorsa siz kendinizi hala kadın- erkek olarak sınıflandırıyorsunuz. Bunun için de erkek hemşire ile kadın doktora gidip acilen tedavi edilmeniz gerekmektedir. Ya da sizi hep anne şevkati ile büyüten bayan öğretmenlerde okumalısınız. Okulumda iki yıl erkek müdür görev yaptı. Şimdi ise bayan bir müdürümüz var. Demek ki erkekler ve kadınlar her işi yapabiliyorlar.

Cumhuriyet dönemine kadar  kadınlar okula gönderilmezmiş. Kadınların okuması, meslek sahibi olması düşünülmezmiş. Yurt dışından okuyup ta gelen kadınlara toplum  tuhaf bakarmış. Cumhuriyet döneminde Atatürk’ün yaptığı en büyük devrim kadın-erkek eşitliği olmuş. Kadın- erkek dayanışması ile o dönemlerdeki zorluklar aşılmış. Savaş kadınlarımız erkeklerle cephede beraber savaşmışlar. Yani mesleklerin cinsiyeti yoktur…
(Visited 145 times, 1 visits today)