Mesleklerin Cinsiyeti Olmamalıdır

Mesleklerin cinsiyeti olsaydı eğer… Eşitlik dediğimiz olguya, bir bütünü güzelleştiren, kuvvetlendiren farklılık ve çeşitliliklere ne olurdu? Aynı cinsiyete sahip insanlar arasında bunca fark, birbirinden bağımsız yetenekler var iken meslekleri cinsiyetlerine göre ayırmak nasıl mümkün olabilir? Hele ki bir meslek için yetenekliler ve başka mesleklerde yetenekliler şeklinde bir sınıflandırma yapabilecekken cinsiyetçi bir ayırım, sınıflandırma yapmak da ne demektir? Bir insan sırf kadın veya erkek olduğu için mi bir konuda beceri ve ilgiye sahiptir yoksa sadece yetenekli olduğu ve keyif aldığı için mi?

Mesleklerin cinsiyeti olduğunu ve kuaförlüğün bir kadın mesleği kabul edildiğini varsayalım. Saç yapmak konusunda gerçekten çok usta olan ve bundan fazlasıyla keyif alan bir erkek var. Fakat sırf erkek olduğu için kadın meslekleri grubundaki kuaförlük mesleğini icra edemeyip istemediği, hoşuna gitmeyen bir erkek mesleğinde çalışıyor. Sizce bu durum hem o erkek için hem de o erkeğin istemeyerek çalıştığı iş için faydalı, verimli olur mu?

Hep meslekler için cinsiyetçilik yapılırken güç, anatomik farklılıklar öne sürülür: ‘’Kadın bunu yapamaz, bu ağır iş ve erkeklere göre.’’ Gibi yargılar yavaş yavaş meslekler üzerinde bir ön yargı, profil oluşturmuştur. Ama hiçbir zaman düşünülmemiştir ki bütün bu ağır işler neden erkeklere yükleniyor, kadınlar da biraz sırtlamak istemezler mi? Vücut yapısı bakımından erkeklere göre daha güçlü ve dayanıklı kadınlar da varken onların önünün sadece kafamızda oluşturduğumuz yargılar yüzünden tamamen tıkanmasına ne gerek var?

Cinsiyet ayrımı yapılmaksızın herkes kendine uyan işi yaparsa işler daha kaliteli başarılı olur ve de zamandan, güçten tasarruf edilmiş olunur. Bir insana uygun olmayan bir iş verildiğinde ya da kişinin o işi seçmeye zorlanması durumlarında ne iş istenilene uygun ne de o kişi -toplum- mutlu, huzurlu olur.

Geçmişten günümüze bakıldığında son zamanlarda mesleklerdeki cinsiyetçi ayrım fazlasıyla azalmıştır. Bu noktada gelişen ve bilinçlenen dünya ile birlikte insanların doğruya yöneldiğini, kadınların ve erkeklerin kendi potansiyellerini açığa çıkarmaya başladığını görebiliriz. Bu yönden baktığımızda mesleklerin cinsiyeti yoktur, olmamıştır, olmamalıdır.

(Visited 559 times, 1 visits today)