Mesleklerin Gelişimi

Geleceğin meslekleri bu günün mesleklerini yok edecek mi? Makineler insan gücüyle yapılan meslekleri yok mu edecek? Sizce eskiden bu güne kadar hiç bir meslek önemini yitirdi mi? Tabi ki bunu kimse bilemez ama tahmin edebiliriz.
Eski zamanlarda en önemli meslek tarım ve hayvancılıktı, insanlar geçimlerini çok uzun bir süre tarım ve hayvancılıkla sağladılar. Bir süre sonra insanların ihtiyaçlarından ve zaman kaybını önlemek için hayvan gücüne baş vurdular. Bu hayvan gücünün insanların ihtiyacını daha hızlı ve kolay sağlıyordu. Sonra insan ırkı kendi işlerini en kolay ve rahat bir şekilde yaptıra bilecekleri makineleri buldular. Makineler yorulmak bilmiyor, ve bir insandan çok daha hızlı çalışıyordu. Böylece insan oğlu artık her ihtiyacını makinelerle karşılamaya başladı.
Eski zamanların en önemli mesleği olan tarım bitmiş oldu, artık hiç bir insan tarlasını kendi ekmiyor yada kendi gübrelemiyordu çünkü bu işleri daha hızlı ve kolay yapan makineleri vardı. Yavaş yavaş makineler tüm dünyayı sardı ve şu an ki teknoloji devrine getirdi. Makinelerin her işte kolaylık sağlaması nedeniyle insanlar çoğu işte makineleri kullanmaya başladı. Bu nedenle bazı meslekler önemini yitirmiş oldu. Buna dayanarak şu anki çoğu mesleğin de ileride yok olacağını ön göre biliriz.
İleride bu mesleklerin yok olması ile yeni ve çok üst düzey mesleklerin ortaya çıkması muhtemel. Şu anki bilgisayar mühendisliği gibi yeni teknolojilerin çıkması ile birlikte yeni mesleklerin de bu yönde şekilleneceğini düşünüyorum. Şu anda düşünebilen robotların da gelişmesine başlanmasıyla şu an ki insanların yaptığı mesleklerin de yerini alacağı açıkça görünüyor. Bu kadar çok makine gelişimi ile beraber de insanlar kendilerini makine dalındaki mesleklere atıyor. Makinelerin gelişimi örneğini en kolay size bu bloğu yazdığım platform olarak vere bilirim eğer ben bu yazıyı bir kağıda yazsaydım bu yazıdaki kelime sayısını saymak zorunda olacaktınız ama bu uygulama sayesinde kelime sayılarını göre biliyor yazınıza resim ekleye biliyor ve başka insanlara yazınızı okuta biliyorsunuz.
Makineler bu kadar hızlı gelişiyorken insan gücüne olan ihtiyaç da çok hızlı bir şekilde azalıyor. Bu yüzden şu an ki insan gücüne dayalı olan mesleklerin ileride yok olacağını anlamak zor değil. Makinelerin gelişmesi hem bazı işlerin yok olmasına neden oluyor hem de yeni iş imkanları sunuyor. Ben şu an ki mesleklerin ileride yok olacağını ve bunun yerini daha modern mesleklerin, araştırma ve gözlem üzerine olan mesleklerin geleceğini düşünüyorum çünkü kas gücüne gerek kalmayacak ve insanlar daha çok beyinlerini kullanmaya araştırmaya, sorgulamaya yönelen meslekleri seçeceklerdir. Bu yüzden modern okullarda ezberci eğitim değil öğrenmeye ,araştırmaya ve sorgulamaya yönelik eğitim verilmektedir. Şu an ki mesleklerin yok olması hem makinelerin gelişmesi, insan gücüne gerek kalmamasından hem de insanların evreni tanımak ve öğrenmek için daha beyin kullanmaya yönelik meslekleri seçmelerinden dolayı yok olacak yerine yeni meslekler gelecektir.

(Visited 259 times, 1 visits today)