Meta da neymiş ki?

Son zamanlarda haberler, gazeteler, medya, internet ve daha nice yerler metaverse denen bir kavramdan bahsediyor. Tanımını da ““Meta-evren”in kısaltması olan metaverse, gerçek ve sanalın bir bilim kurgu vizyonunda birleştiği ve insanların farklı cihazlar arasında hareket etmesine ve sanal bir ortamda iletişim kurmasına izin verdiği dijital bir dünya.” Peki aslında uzun süredir hayatımızda olan teknoloji ve bu sanal dünya nasıl bir anda bu kadar büyüdü ve bu kadar konuşulmaya başlandı? Buna ne, neden sebep oldu?

Bu abartılar ve insanların araştırma yapacağı kadar olan ilerlemeler Facebook şirketinin ismini “Meta” olarak değiştirmesiyle başladı. Her uygulamalara girişinizde gördüğünüz Meta yazısı da insanların dikkatini çekip araştırma yapmaya yönlendirdi insanları. Neydi bu Meta? Aslında hepsi Mark Zuckerberg’ün geleceğe dayalı şirketin ve uygulamaların izlemesini istediği yolla alakalı. Meta bir evren; alternatif, sanal ve gerçekten uzak -veya yakın- Facebook temelli Instagram ve benzeri uygulamalar aslında metaverse kavramını anlamanın çok kolay bir yolu. İnsanlar kendilerini fotoğraf ve videolarla diğer insanlara tanıp kendilerine yeni arkadaşlar ve dostluklar ediniyorlar, aynı bir eskilerin arkadaş ortamı gibi. Ama sadece bununla yetinmiyor metaverse. Son birkaç ay içinde insanlar sanal olan restoran zincirlerinde çalışmaya başladılar. Ve işin ilginç yanı bu meslekten gerçekten para kazanıyorlar!

Siz olsanız gerçek hayatta olmayan, sanal bir malikaneyi milyonlarca dolara alır mıydınız? İnsan hemen saçmalama tabii ki almazdım diyor, fakat yatırımcılar ve üç boyutcu tasarımcılar bunlardan milyonlar kazanıyor. Evet hepimizin duyduğu bir kavram daha. NFTler. Açılımı “Non-Fungible Token” olan NFTler sanal olan şeylerin sahiplik hakkını elinize almanızı sağlıyor. Mesela twittera atılan ilk tweet veya ünlü bir firmanın yaptığı piksel sanat gibi bir sürü şeyin sahipliklerini almaya çalışıyor insanlar. Asıl olay sahiplikten çıkıp bir yatırım aracına dönüşse de NFTler şu anda “Metaverse” kavramını bu kadar duymamızın en büyük sebeplerinden bir tanesi çünkü insanlar ne kadar bu kelimeyi duyarsa o kadar normalleşir ve yapılan işler o kadar daha kitle kazanır.

Metaverse ve NFTler dünyayı kasıp kavururken ve aslında geleceğin nasıl şekillendireceğini bize gösterirken siz nasıl bir yol seçeceksiniz? Meta olan “alternatif” bir dünya mı, yoksa anam babam usülü gözümüzle görüp aslında gerçekliğinden yine de tam emin olamadığımız dünyamız mı?

Kaynakça:

https://www.google.com/amp/s/m.haberturk.com/metaverse-nedir-ne-anlama-gelir-metaverse-arsa-ne-demek-ve-nasil-alinir-3310840-amp?espv=1

(Visited 10 times, 1 visits today)