Metaverse

Gerçeklik nedir? Günlük kullanımında “Var olan her şey “ veya felsefi anlamda “Düşünülmüş şeylere karşıt anlamda var olan, düşünülmüş olanın dışında mevcut olan” anlamında olabilmektedir. Bana göre de her canlının kendisine ait bir gerçekliğin olmasından dolayı gerçeklik denilen kelime bana tamamen soyut bir kavram olarak gelmekte. Her canlının kendi içinde bir hayatta kalma mücadelesi var; sokaktaki köpek, her gün o gününü çıkarmak için işe giden insanlar, vahşi doğadaki hayvanlar… Daha birçok canlı sayılabilirken, bütün bu canlıların ortak yönlerinden biri kendine ait bir gerçeklikte mücadele ediyorlar yani kendi gerçekliklerinde yaşıyor olmaları. Evde bir kafeste olan bir kuş ile sürekli işe giden bir insanı sizce aynı kefeye koyabilir miyiz? Bir kuşun gerçeği bütün gün kendi kafesinde oturup geçirmekken, bir insanın gerçeği ise bütün gün işe giderek hayatta kalabileceği kadar maaş almaktır.

Bunları anlatmamdaki sebep “metaverse” denilen şeyin insanlığın gerçeklik algısını tamamen sarsacak olması ve bu etkiyle birlikte dünyanın da büyük ölçüde değişeceğindendir. Metaverse ilk kez bir bilim kurgu romanı, Snow Crash’de ortaya çıkan, kurgusal bir dünyayı nitelendirmektedir. Nitekim metaverse kavramı, ortaya atıldığı ilk dönemlerde tıpkı insanların geçmişte aya gidilebilir denildiğindeki gibi aşırı abartı olmakla eleştirilmiştir.

Son zamanlarda ki tartışmada “Metaverse gerçeklik algısını değiştiren bir tehdit mi yoksa gerçeğin ta kendisi midir?” . Kimisi insanlığın artık yeni gerçekliği bu olacaktır derken, kimisi de metaverse sadece insanların gerçeklik algısıyla oynayacağını savunmaktadır. Her iki tarafta da kendilerine özgü haklı tarafları olsa da bu tartışma halen iki tarafın da vazgeçmeden sürdürdüğü bir şey haline gelmiştir.

Metaverse kimine göre gerçeklik algımızı değiştirecek olan bir illüzyon, kimine göre de gerçeğin ta kendisidir. Bana göre bunun asla net bir cevabı olmamış, olmayacaktır da. Bana kalırsa bu iki seçenekten birini kabul etmek hayatımız da hiçbir şeyi değiştirmeyecektir. Ne dersek diyelim sonuç olarak metaverse hayatımızı çok büyük bir biçimde etkileyecektir.

(Visited 11 times, 1 visits today)