METAVERSE

Metaverse, birden fazla farklı sanal alanı birleştiren kalıcı, çevrimiçi, 3D bir evren kavramıdır. Bunu internetin gelecekteki bir yinelemesi olarak düşünebilirsiniz. Metaverse, kullanıcıların bu 3D alanlarda birlikte çalışmasına, buluşmasına, oyun yapmasına ve sosyalleşmesine izin verecektir.Metaverse tam olarak yok, ancak bazı platformlar metaverse benzeri öğeler içeriyor. Video oyunları şu anda sunulan en yakın metaverse deneyimini sunar. Geliştiriciler, oyun içi etkinliklere ev sahipliği yaparak ve sanal ekonomiler oluşturarak oyunun ne olduğunun sınırlarını zorladılar.Gerekli olmasa da, kripto para birimleri bir metaverse için mükemmel bir uyum sağlayabilir. Farklı türde yardımcı program belirteçleri ve sanal koleksiyonlar (NFT’ler) ile dijital bir ekonomi oluşturmaya izin verirler. Metaverse, Trust Wallet ve MetaMask gibi kripto cüzdanların kullanımından da yararlanacaktır. Ayrıca, blockchain teknolojisi şeffaf ve güvenilir yönetişim sistemleri sağlayabilir.Blockchain, metaverse benzeri uygulamalar zaten mevcut ve insanlara yaşanabilir gelirler sağlıyor. Axie Infinity, birçok kullanıcının gelirlerini desteklemek için oynadığı, kazanılır bir oyundur. SecondLive ve Decentraland, blockchain dünyasını ve sanal gerçeklik uygulamalarını başarıyla karıştırmanın diğer örnekleridir.Geleceğe baktığımızda büyük teknoloji devleri öncülük etmeye çalışıyor. Bununla birlikte, blockchain endüstrisinin merkezi olmayan yönleri, daha küçük oyuncuların metaverse’in gelişimine de katılmasına izin veriyor.

 

Metaverse, kullanıcıları hayatlarının her alanında birbirine bağlayan çevrimiçi, 3B, sanal bir alan kavramıdır. Tek bir tarayıcı üzerinden erişilebilen farklı web sitelerini içeren internete benzer şekilde birden fazla platformu birbirine bağlar.

Konsept, Neal Stephenson’ın bilim kurgu romanı Snow Crash’de geliştirildi. Bununla birlikte, bir meta evren fikri bir zamanlar kurgu iken, şimdi gelecekte bir gerçek olabilir gibi görünüyor.

Metaverse, artırılmış gerçeklik tarafından yönlendirilecek ve her kullanıcı bir karakter veya avatarı kontrol edecek. Örneğin, sanal ofisinizde bir Oculus VR başlığıyla karma gerçeklik toplantısı yapabilir, işinizi bitirebilir ve blok zinciri tabanlı bir oyunda rahatlayabilir ve ardından meta veri tabanında kripto portföyünüzü ve finansmanı yönetebilirsiniz.
Mevcut sanal video oyun dünyalarında meta veri deposunun bazı yönlerini zaten görebilirsiniz. Second Life ve Fortnite gibi oyunlar veya Gather.town gibi iş sosyalleştirme araçları, hayatımızın birçok unsurunu çevrimiçi dünyalarda bir araya getiriyor. Bu uygulamalar meta veri deposu olmasa da, biraz benzerler. Meta veri deposu henüz mevcut değil.
Metaverse, oyun oynamayı veya sosyal medyayı desteklemenin yanı sıra ekonomileri, dijital kimliği, merkezi olmayan yönetişimi ve diğer uygulamaları birleştirecek. Bugün bile, değerli öğelerin ve para birimlerinin kullanıcı tarafından oluşturulması ve sahipliği, tek ve birleşik bir meta veri deposunun geliştirilmesine yardımcı olur. Tüm bu özellikler, blockchain’e bu geleceğin teknolojisine güç verme potansiyeli sağlar.

 

Oyun, meta veri deposunun 3B yönünü sağlar, ancak hayatın tüm yönlerini kapsayabilen sanal bir dünyada ihtiyaç duyulan her şeyi kapsamaz. Kripto, dijital mülkiyet kanıtı, değer aktarımı, yönetişim ve erişilebilirlik gibi gerekli diğer önemli parçaları sunabilir. Ama bunlar tam olarak ne anlama geliyor?
Gelecekte çalışırsak, sosyalleşirsek ve hatta meta veri deposunda sanal öğeler satın alırsak, mülkiyeti göstermenin güvenli bir yoluna ihtiyacımız var. Ayrıca bu öğeleri ve parayı meta veri deposunda transfer ederken kendimizi güvende hissetmemiz gerekiyor. Son olarak, eğer hayatımızın bu kadar büyük bir parçası olacaksa, metaverse’de yer alan karar vermede de rol oynamak isteyeceğiz.

Bazı video oyunları zaten bazı temel çözümler içeriyor, ancak çoğu geliştirici daha iyi bir seçenek olarak kripto ve blok zinciri kullanıyor. Blockchain, konularla başa çıkmak için merkezi olmayan ve şeffaf bir yol sağlarken, video oyunu geliştirme daha merkezidir.

(Visited 6 times, 1 visits today)