Metaverse bir tehdit mi

Metaverse nedir

Günümüzde sanal gerçeklik adıyla ile bilinen metaverse kullanıcıyı başka bir sanal evrene götürmektedir . Bu kullanıcı bir hayvan bile olabilir . Metaverse bir nevi yaşamın başka bir boyutu diyebiliriz örneğin bir konsere gitmek istiyorsunuz ama evde kaldınız bu konsere meteverse aracılığıyla girebilirsiniz çoğunuzun aklına televizyon kanalından izlemek aklınıza gelebilir ama bu değil metaverse sizlere  konseri 1. şahıs şeklinde izlemeniz olanak sunuyor nano kameralar ve projektörler sayesinde siz evdeyken sizi konserde olduğunuzu gösteriyor yani bi nevi sizi ordaki insan efekti veriyor oraya sanal bir halinizi gönderiyor ve bu sayede siz onları görebiliyorsunuz anacak onlar sizin sanal karakterinizi görmektedir . Peki bu bizi gerçeklikten uzaklaştırır mı ? Gerçeklliği göreceli bir kavram olarak değerlendirebiliriz .

Kimimize göre gerçeklik sanal gerçeklik gözlüğüyle futbol oynamak olabilir ama kimimize göre çamurda futbol oynamak gerçeliklikir bana kalırsa sanal gerçeklik yani bir diğer ismi metaverse bizi gerçeklikten uzaklaştırmakta akraba ziyaretleri sanal gerçeklik server odalarında yapılmamamalı , yüz yüze yapılmalı insanların yüzüne takılan saçma bir şey bizi bir araya getirme memeli  . Ya Da çocukların oynadığı bir oyunda başarısız olduklarında oyunda verilen tekrar deneme hakkının gerçek hayatta verdiklerini düşünmemeleri lazım .

Hayatımızda sağladığı kolaylıklar bizi gerçek hayattan koparıyor . Normalde toplantılara hepimiz bir takım elbise ile gideriz öğle değil mi ama  bu meta verse sayesinde online olarak tasarladığımız avatarı bilgisayar aracılığı ile katılıyoruz arkadaşlarımızla online olarak konuşuyoruz . Peki sizce bu ne kadar mantıklı ? İşimizi her ne kadar kolaylaştırsada bizi biz yapan şeyleri sizce de birer birer kaybetmiyor muyuz . İnsanoğlu hep kolaya kaçma peşinde metaverse de bir nevi bunun kanıtı hangimiz sabahın 6 sında kalkıp okula gitmek ister ki doğru söylemek gerekirse ben istemem  her ne kadar burada metaverse burda bizim için köprüyü kursada bizi arkadaşlarımızla yüz yüze konuşma imkanından alı koyuyor . Peki meta verse bu kadar kötü bir şey mi Elbette değil . Örneğin dünyanın bir ucundaki insanla size 5g hızında konuşma ve toplantı fırsatı sunuyor metaverse bu gibi alanlarda kullanıldığı zaman herhangi gerçeklikten uzaklaştıracak bir tehlike belirtmiyor ama insanoğlu ne olacak aman bir kerede aile birleşmesini online olarak yapalım diyecek ancak bu birkereler iki kere sonra üç kere zamanla sürekli yapalım diyecektir . Aslında metaverse bizim 2 gerçeğe yaklaştıran bir şey ama insanoğlu nun yapısından dolayı böyle insanoğlu tembel olduğu için metaverse bizi gerçeklikten uzaklaştırır yoksa metaverse ciddi anlamda insanlık için önemli bir şey ve bir okadarda insan benliği iiçin tehlikeli bir şey düşünsenize insan kendini bir avatar zannediyor ve o avatar a iyi giysiler alamadığı zaman kendini üzgün hissediyor kendi ruhunu adeta da o metaverse teki avatarına aktarıyor işte bu yüzden metaverse bizleri gerçeklikten uzaklaştırıyor

(Visited 3 times, 1 visits today)