METAVERSE BİR TEHDİT Mİ?

İlk önce Metaverse’i tanıyalım. Metaverse kavramı ilk kez Neal Stephenson’ın 1992 yılında yayımladığı bilim kurgu romanı Snow Crash’de ortaya çıkmıştır. Sonrasında biri bunu kitaptan alıp gerçeğe getirmiştir.

Peki Metaverse ne işe yarar?

Metaverse, dünya içinde yapabildiğiniz her şeyi bir gözlük ya da bilgisayar sayesinde yapabildiğinizi düşünün, işte öyle bir ortam. Oradan arsa, ev, bina vb. yerleri satın alabiliyorsunuz ama sanal diye daha ucuz değil, daha pahalı. Neyse, madem Metaverse’i  o kadar iyi tanıyoruz, övüyoruz, övgüler yağdırıyoruz peki kötü yanları ne olacak?

Tamam öyle ise kötü yanlarına geçelim. Şimdi haftalardır hatta aylardır, yıllardır yapay zeka yani ”mega” zeka dünyayı ele geçirecek deniliyor, duymayan var mı? Yok mu? Tamam geçiyorum, herkesin dilinde ”2020’den 2022′ ye kadar dünyayı ele geçirmiş olacaklar.” sözü dolanıyordu, ben dahil. Peki 7’den 70’e bütün kitlenin merak ettiği bir soru var: Bu bir ”TEHDİT” mi? Bana kalırsa bu bir tehdit. Niye mi? Çünkü eğer dediğim gibi bu ”mega” zekanın dünyayı ele geçirmesi durumunda bütün elektriği devre dışı bırakmamız gerekir, bu da insanlığın sonu demektir. Ama kimileri için bu tehditten çok bir yarar ya da ekmek teknesi.

(Visited 28 times, 1 visits today)