Metaverse

Metaverse is not a threat that changes the perception of reality in my opinion. But what is the metaverse? Metaverse, or virtual universe in actual terms, is an iteration of the Internet that supports persistent online 3D virtual environments via virtual and augmented reality devices alongside traditional personal computers. In short, it is life, but in its digital form. Why should an environment that improves our lives and earn money at the same time be a threat to our lives? I honestly think its a good thing that we have the metaverse. Even Facebook’s owner, Mark Zuckerberg thinks its a good thing so he changed Facebook’s name to “Meta”. And if you have something like an VR headset you can actually be in the metaverse yourself which i honestly think is cool as heck. So what I am trying to say here is
-“The metaverse is the next evolution of social connection.”

What do you think about the metaverse? Let me know!

(Visited 37 times, 1 visits today)

METAVERSE

Metaverse gerçeklik algısı şimdiye kadarki en teknolojik algı. Metaverse insanların VR gibi oyun oynarken içinde hissedeceği ve bilgisayar telefon tablet vb. araçlardan oynuyormuş gibi değil de sen Minecraft oynuyorsun ve Metaverse gözlüğü kullanıyorsun, sen evini kendin inşa ediyormuşsun gibi düşüneceksin. Aynı zamanda Web 3.0 yani Metaverse algısının bazı ilkeleri var  :

  1. Açık kaynak kodlu bir sistem olması.
  2. Bilginin semantik olarak tasnif edilmesi.
  3. Kişi mahremiyetine saygı duyması.
  4. Güvenli bir altyapı kurulması.
  5. İletişimin doğrulanabilir yönlerle gerçekleşmesi.

Bunlar Web 1.0 ın değil Web 2.0 ın da değil bunlar Web 3.0 Metaverse algısının ilkeleri. Ayrıca Metaverse algısının hemen çıkmasını isteyen Mark Zuckerberg bu konu ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor her yıl 1 milyon dolar ile destek veriyor.

(Visited 1 times, 1 visits today)