METAVERSE

Merhaba ben Baran Tekin size şimdi hayatım belki 1 ya da belki hiç duymadığım bir işlev olan “METAVERSE” ‘ü anlatacağım.

Öncelikle METAVERSE nedir ne değildir ona bir bakalım, METAVERSE; dijital olan birçok platform ve aracın birleşerek oluşturduğu bir evren ya da ortam olarak adlandırılabilir. Bu platform ve araçların arasında sosyal medya, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, kripto paralar ve benzeri unsurlar yer almaktadır. ÖRNEK BİTCOİN,3D ANİMASYON FİLMLERİ;OYUNLAR,İNSTANGRAM;TWİTTER,(TESLA?)

Bir de şunu söyleyeyim metaverse her yerdedir, her şeydedir.

-NASIL?;O

ŞÖYLE;J(çoğunlukla sanal ya da fiziki ortam fark etmeksizin  tam gelişmiş olmasa da onu kullanırız.

ÇOK BÜYÜK BİR AĞDIR

Metaverse, teknoloji aracılığıyla birbirine bağlanan sanal evrenler ağıdır. Bu sebeple en bilinen Sandbox, Axie Infinity ve Decentraland farklı projeler olsalar dahi hepsi Metaverse’in bir parçasıdır. Ekonomileri şimdiki haliyle bile iç içe geçmiş durumdadır. Oyuncuları aynı cüzdanlarla, aynı kimlik bilgisiyle farklı evrenlere giriş yapabilmektedir.

KALICIDIR

Metaverse bir şekilde kalıcı olacaktır. Bunun için sizin dahiliyetinize ihtiyacı yoktur. Dünya buraya doğru gitmektedir ve bazı şeyler kaçınılmazdır.

PLATFORMLARDAN BAĞIMSIZDIR

Metaverse, belirli bir platform gerektirmez. Platformlardan bağımsızdır. Kullanıcılar Metaverse’den ögelerle akıllı telefonları aracılığıyla etkileşime girebilir. Süreç buraya evrilene kadar Metaverse birçok şeyi bünyesinde dahil edecektir.

EKONOMİYLE

Metaverse, aynı gerçek dünyadaki gibi bireylerin ve işletmelerin hizmet ve değer üretip sahip oldukları veya sattıkları bir ekonomiye sahiptir. Bunu tek bir kripto para gibi düşünmeyin. Öyle olması gerekmez. Herhangi bir kripto para olabilir. Zaten token takası yöntemiyle bütün tokenler tek bir ekonomiye bağlanır.

 

FARKLI AMAÇLAR İÇİN FARKLI KARAKTERLER OLABİLİRSİNİZ

Buranın ilgi çeken noktalarından birisi de budur. Bir karakteriniz koleksiyoncu, bir diğeri formula-1 düşkünü bir başkası da futbol hayranı olabilir. Dolayısıyla kendinizi tanıtmanın bir sınırı olmayacaktır. Yine de her şey zincir üzerinde kayıtlı olacağından bir itibar ve kimlik yaratacaksınız. Bu da gelecekteki özgeçmişiniz için önemli olacaktır.

KULLANICILAR İÇERİK OLUŞTURABİLİR

Son olarak dünya daha da sanal hale geldiğinde şirketler tüm içeriği üretemez hale gelecektir. Burada kullanıcılar, serbest geliştiriciler ve içerik oluşturucuları devreye girecektir. Böylece Metaverse’e çok çeşitli katkılar sunulacaktır. Sınırı ise insan zihninin özgürlüğüne tabi olacaktır. Tabi işin diğer tarafında bir sınır koyulması için topluluk polislerinin veya benzeri denetleyici unsurların gelmesi de mümkün.

ULAŞACAĞIMIZ NOKTA NERESİDİR

Bilemiyoruz. Doğrusu, bunu bazı standartlar belirleyecektir. Açık standartlar geliştirmek, şirketlerin bu standartları benimsemeleri birlikte çalışmayı gerektirecektir. Ortak bir vizyon ortaya çıkmadığı sürece metaverse kavramı büyüyemez. Yazılımın zamanla daha uyumlu ve bağlantılı hale gelmesi gerekiyor. Blockchain teknolojisinin kullanıcı deneyiminde daha hızlı ve sorunsuz olması gerekiyor.

EVET METAVERSE İŞİMİZ BİTTİ OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!

KAYNAKÇA(https://koinsaati.com/metaverse-nedir/)

 

 

(Visited 22 times, 1 visits today)