Mevsim Gezisi

Yaz mevsimi hemen hemen herkes için oldukça önemli ve mutluluk verici bir mevsimdir. Aynı zamanda birçoğumuzun da en sevdiği mevsimdir. Bunun bir çok sebebi olabiliyor. Her ne kadar kişinin zevkine bağlı bir faktör olsa da yine de “yaz” diyince aklımıza neredeyse aynı maddeler geliyor. Örneğin kılık kıyafet olayı kesinlikle yaz mevsiminde çok rahat oluyor, yine aynı şekilde yenilip içilen şeylerin skalası da yaz mevsiminde artıyor. Bunlardan ayrı bir diğer maddemiz ise kesinlikle gezmek olacaktır. Değişen hava koşulları sayesiyle açık havada daha sık dolaşabiliyoruz, arkadaşlarımız ya da ailemizle güzel yerler keşfedebiliyor ve tatile gidebiliyoruz. Tabii ki birçok kişinin de daha çok boş vakti oluyor. Örneğin öğrencilerin okulları kapanıyor ve uzun soluklu bir tatile giriyor, yine çalışan kişilerin de birçoğunun izinleri olabiliyor. Bu durumda da gezmek için bol bol vaktimiz oluyor. 

Gezmeyi çok sevsekte bazen bazı ikilemler arasında kalabiliyoruz veya ne yapacağımıza karar veremiyoruz. Aynı şekilde tatile giderken de çokça düşünmek durumunda kalıyoruz. Hele ki tek başınıza bir tatil yapmayacaksanız işler daha da zorlaşabiliyor. Gideceğiniz kişiyle aynı zevklere sahip değilseniz karar vermek bir hayli zor oluyor. Bunun yerine tek başınıza giderseniz daha keyifli bir tatil anısı yaşama ihtimaliniz yükselecektir. Kimseye bağlı kalmamak eminim ki çok daha verimlidir. 

Her ne kadar yaz bizlere çoğunlukla denizi ve sahilleri anımsatsa da yapılabilecek başka aktiviteler de var. Örneğin kimisi denizi sevmediği için kültürel, tarihi geziler yapmayı tercih ediyor. Fakat bir diğer ekip ise denizi sevdiği için sahillere gitmeyi tercih ediyor. 

Ben de yaz denilince aklına hemen deniz gelenlerdenim aslında. O yüzden bir şansım olsa kesinlikle Güney’deki sahilleri dolaşmayı tarihi bir kültür gezisi gezmeye tercih ederim. Ancak yine de kültürel gezileri de çok seviyorum. Sadece bu tarz tarihi geziler daha soğuk havalarda tercih edilince daha verimli geçiyor, ve yine kalabalık bir topluluk ile gidildiğinde daha eğlenceli bir hale bürünüyor. Hele ki yakın olduğunuz kişilerle giderseniz eminim ki geziniz daha keyifli bir hal alacaktır. Hem yolculuk sırasında sıkılmamış olacaksınız hem de eğlenceli vakit geçirebileceğiniz ortamlar artmış olacaktır.  

Güney’deki sahiller ise yaz için en verimli geçecek yerdir bana göre. Hem kafanızı dinlemek adına hem de kaliteli vakit geçirebilmek adına tercih edilebilecek yerler sırasında başta yer alıyor. Her ne kadar kalabalık gitmek iyi bir fikir olsa da, bu tarz gidilebilecek sakin yerlere tek başınıza ya da az kişiyle gitmek daha verimli olacaktır. Birazcık da olsa kendimle baş başa kalabilmek beni kendine çeken bir faktör. İşte bu yüzden bütün yaşadığım stresi ve kaygıyı başımdan def edebilmek adına sahil kıyılarındaki tatiller benim için her daim vazgeçilmez olmuştur. 

(Visited 7 times, 1 visits today)