Mevsimler Nasıl Meydana Gelir?

 Dünyanın güneş etrafında dönmesi sonucu mevsimler oluşur. Dönme hızına bağlı olarak hava sıcaklığı da değişiklik gösterir.

Dünya, güneşten her dönemde farklı ısı alır. 21 Mart’tan 23 Eylül’e kadar geçen zamanda kuzey yarım küre güneye oranla güneşe daha yakındır. Güneş, sıcaklığını daha fazla alır.

Dünyanın güneş etrafında dönmesine bağlı ısı değişikliklere mevsimleri oluşturur. Mevsimler; İlkbahar, Yaz, Sonbahar, kıştır. Kış mevsimi yaşayan bölge güneşe en uzak olan yerdir. Yaz mevsimini yaşayan bölge ise güneşe en yakın yerdir. Bu iki mevsimin arasında ilkbahar ve sonbahar mevsimi yer alır.

İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinin adları birbirine çok benzemektedir. Değişen mevsimler, bitki örtüsü de dahil olmak üzere, pek değişikliğe neden olur. Bu değişikliklerden en önemlisi de günlerin kısalmasıdır. Kış mevsiminde günler kısalırken, yaz mevsiminde günler uzar.

Ben, en çok yaz mevsimini seviyorum. Çünkü yaz mevsiminde doğum günüm var ve en güzel günüm oluyor. Hepinize güzel mevsimler ve yıllar dilerim.

 

 

 

(Visited 407 times, 1 visits today)