MEVSİMLERİN DÖRT MUCİZESİ

Bir yılda dört mevsim vardır, her mevsimin farklı koşulları vardır. Farklı zorlukları, farklı eğlenceleri taşırlar. Mevsimler, bize farklı zorluklara alışmayı ve yeni eğlenceler bulmayı öğretir. Eğer mevsimler birbirinden farklı olmasaydı, farklı zorluklara alışamaz, eğlenemezdik.

Kış mevsimini düşünelim. Kışın hava soğuktur. Çoğunlukla kar vardır. Kışın kardan birçok şekil yapılabilir. Kartopu savaşı yapılabilir, kardan futbol, basketbol, voleybol gibi birçok oyun tasarlanabilir. Kışın, kayak gibi bir çok spor yapılabilir. Kışın zorlukları da vardır. Arabalar kayabilir. Bu nedenle kışlık  lastiklerimizi takmalıyız. Kışın karlar sim kadar parlaktır. Bir çok hayvan kış uykusuna yatarlar. Kışın sıcak tutacak kıyafetler giyilir.

Sıradaki mevsim ilkbahar. İlkbahar mevsiminde ağaçlar  çiçek açarlar. Bazı meyveler yetişse de, tam olgunlaşmamışlardır. İlkbahar oldukça yağmurludur. Bitkiler bundan yararlanarak büyümeye başlarlar. İlkbaharın başlarında hava ılıktır. İlkbaharın ortasında hava  ısınmaya başlar. İlkbaharın sonlarında hava sıcak olur.  İlkbaharda ağaçlar yapraklanır.

Şimdiki mevsimimiz, yaz. Yazın havalar sıcaktır. Bu yüzden insanlar serinlemek için denize girerler. Yazın sıcak olması insanı bunaltır. Yazın kumdan kale yapılabilir. Yazın insanlar tatile çıkar. İnsanlar tatilden keyif alır. Yazın havalar güneşli olur. Bu yüzden çiçekler zamanla büyür ve ilk meyvelerini verirler. Ayrıca yazın bazen kuraklık da olabilir.

 

Sonbahar mevsimi. Bu mevsimde bitkilerinin yaprakları dökülür. Sonbaharın ortasında havalar normaldir. Sonbaharın sonunda hava soğuk olur. Sonbaharda, yapraklardan koleksiyon oluşturulabilir. Yapraklarla değişik şeyler yapılabilir.

 

(Visited 23 times, 1 visits today)