Mikrop Yuvalarından Hijyenik Kartlara Geçiş

Hepimizin mikrop yuvası olarak bildiği paraların Danimarka’da yasaklanması bekleniyor. Eğer yasa kabul edilirse market, restoran ve alışveriş merkezlerinde nakit para kullanılmayacak. Böyle bir gelişmenin ülkemizde yapılsa ülkemize pek çok katkı sağlayacağı gibi birtakım zararları da olacaktır. Fakat böyle bir yeniliğin yapılması planlanıyorsa eğer bu sadece restoran, market gibi alanları değil de ülke genelinde, her alanı kapsayacak biçimde yapılmalıdır. Örneğin markete gitmek için dışarı çıkan bir insan yanına sadece kredi kartı alacaktır ama eğer oradan acil bir şekilde farklı bir yere gitmesi gerekirse bu durumda yanında sadece kredi kartı olacağı için sıkıntı yaşayacaktır. Çünkü hala günümüzde bile kredi kartı kullanmayan işletmeler mevcut.

Eğer böyle bir yasa kabul edilir ve uygulanmaya başlanırsa bu durumun pek çok artısı olacaktır. Metnin başında da söylediğim gibi paralar birer mikrop yuvası. Kanıtlanmış ve açıklanmış araştırmalar da paraların üzerinde 25 bini aşkın bakteri olduğunu söylüyor. Artı olarak kredi kartı kullanımının paraya göre daha hijyenik olduğu da söyleniyor. Eğer nakit para kullanımından kredi kartı gibi aletlerin kullanımına geçilirse bu durum daha hijyenik olacaktır. Ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünyanın içinde bulunduğu durum da göz önüne alınırsa üzerinde 25 bini aşkın bakteri bulunan paralardan kredi kartlarına geçmek daha hijyenik olur ve bu durum mikrop bulaşma riskini azaltan bir etken olur.

Nakit para kullanımının yasaklanmasının bir diğer artısı hırsızlık oranını düşürmesi olabilir. Çünkü insanların cebinden düşen parayı bile yerden alıp cebine koyan insanlar var etrafımızda. Tabii ki kredi kartları da düşürülebilir ama cebinizde bir tomar parayı taşımak yerine ufak bir kredi kartını taşımak hem daha kolay hem de daha güvenli olacaktır. Hem de çantanızdan veya cüzdanınızdan kredi kartı çalmak para çalmaktan daha zordur.  En önemlisi ise kredi kartları şifrelerle korunmaktadır ve durumda kredi kartınızı çalan kişiler kartınızı kullanmadan önce kartınızı bloke edebilir ve paranızı kurtarabilirsiniz. Bunlar gibi daha birçok örnek verebiliriz bu konu hakkında.

Bu durum kabul edilirse bu durumun artı yönleri olduğu gibi eksi yönleri de tabii ki mevcut. En basit örnek olarak her insanın kredi kartı çıkarabilecek imkanı olmayacağını verebiliriz. Dünyanın hiçbir ülkesinde yaşayan insanlar eşit maddiyata sahip değil ve eğer böyle bir yasa getirilirse, o ülkenin devletinin her vatandaşına ücretsiz bir şekilde bu imkanı tanıması gerekir. Tanımadığı takdirde herkes bu yasaya uyum sağlayamaz. Bu durumda da olan vatandaşlara olur.

Bir diğer eksi yön ise kredi kartının kaybolmasıyla beraber bütün paranızın kaybolması. Eğer devlet nakit parayı yasaklamayı planlıyorsa bu durumda vatandaşlarda ceplerinde taşıdığı bütün parayı kredi kartlarına yükler ve nakit paradan düşük bir ihtimal bile olsa eğer o kart çalınırsa, o insanın üzerinde bulundurduğu, belki de tüm olan  parası çalınmış olur. Şu an dünyadaki hırsızların ne kadar yüksek güvenlikle korunsa bile bir kartın şifresini kırması çok zor değil. Bu durumda bir anlık dalgınlıkla tüm paranızı kaybedebilirsiniz.

İlk paragrafımda söylediğim gibi, eğer böyle bir yenilik yapılacak olursa bu sadece belirli alanlarda değil, ülkenin her alanında olmalıdır. Ayrıca kredi kartlarının güvenlik önlemleri arttırılmalı ve devletin tüm vatandaşlarına bu imkanı ücretsiz sağlaması gerekir. Eğer gerekli tedbirler alınır ise nakit paraların yasaklamasının ülkemize fazlaca katkısı olabilir.

(Visited 26 times, 1 visits today)