Mindhunter – John Douglas ve Mark Olshaker

Haberlerde veya filmlerde katilleri gördüğünüzde kendinizi hiç bu insanlar başka bir insana nasıl böyle bir şey yapabilir diye düşünürken buldunuz mu? Suçlular kötü olarak mı doğar sonradan mı kötü olurlar? Seri katiller insanlara her zaman çok ilgi çekici gelmişlerdir bunun sebeplerinden biri de insanların anlayamadığı şeye duyduğu meraktan kaynaklıdır belki de. Eğer seri katillerin bu cinayetleri işlerken kafalarının içinden ne geçtiğini merak ediyorsanız gidebileceğiniz en güvenilir kaynak eski FBI ajanı John Douglas tarafından yazılmış olan Mindhunter.

Henüz ”seri katil” kavramı sözlüklerde yer almıyor iken John Douglas seri katilleri ve suçluları yakalamak için ‘psikolojik profil çıkarma’ yöntemini FBI’a sundu. Hapishanelerde 60-70’lerin en ünlü suçluları olan Charles Manson,Ted Bundy, Edmund Kemper, Richard Speck gibi katillerle konuşmaya başladılar ve 1972’de Robert Ressler ve John Douglas FBI Davranış Analiz Birimi’ni kurdular. Bu suçlularla görüşmelerinde katilleri geçmişleri, işledikleri suçlara bakış açıları gibi konularda konuşturup seri katillerin belli bir düzen ve alışkanlıkların altında, geçmişten gelen travmalara göre suç işlediklerini fark ettiler. Örneğin yine eski bir ajan olan Bill Hagmaier Netflix’in Ted Bundy belgeseli için yaptığı röportajda 30 kadının cinayetinden suçlanan Ted Bundy ile yaptığı görüşmede Bundy’den seri katillerin cinayet mahalline geri döndükleri, polisi şaşırtmak için arkada fazladan gereksiz kanıt bıraktıkları hakkında bilgi topladığını belirtti. Toplanan tüm bu bilgilerle FBI gittiği cinayet mahallerinde inceleme yaparak katilin nasıl göründüğü, nasıl bir kişiliğe sahip olabileceği ve nasıl alışkanlıklara sahip olabileceği ile ilgili yorum yaparak katil profili çıkarmayı başardılar. 

Profil çıkarma tekniği bilimsel bir şey olmayıp aslında birçok kez yanlış sonuç vermiş olsa da yine de çoğu zaman güvenilebilir bir yöntem ve  70’lerde 10 kişinin cinayetinden hüküm giymiş BTK Katili ve 1979’daki Atlanta’da 2 kişinin cinayetinden hüküm giyen fakat ‘Atlanta Çocuk Cinayetleri’ ‘nin en az 23-20’a sebep olduğu şüphelenen Wayne Williams gibi birçok katilin yakalanmasını sağlamıştır.

John Douglas’ın deneyimlerini anlattığı ve katillerle yaptığı röportajların da bulunduğu kitabı Mindhunter zamanında herkesi 30 kadının cinayetinden yargılanmasıyla şok eden üniversite eğitimli, iyi görünümlü, kibar Ted Bundy gibi katillerin psikolojilerini oldukça basit bir dille açıklayıp suça ve suçluya karşı yeni bir bakış açısı kazandırıyor. Katillerle yapılan röportajlarda bu insanların verdiği cevapların beklediğinizden çok farklı olduğunu görecek, bu insanların ne kadar manipülatif olduğunu ve aslında en önemlisi zamanında nasıl sadece kalabalıktan birisi olduklarını göreceksiniz. John Douglas’ın ilgi çekici hikayelerini okurken ”Acaba ben orada olsam bunları sormak, böyle bir cümle kurmak aklıma gelir miydi?” diye düşüneceksiniz.Ayrıca Mindhunter’ın yine aynı isimle ünlü yönetmen David Fincher’ın yapımcılığını yaptığı bir Netflix dizisi de mevcut. Dizi ise Davranış Analiz Birimi’nin kuruluşunu gerçekten esinlenilmiş olaylar ve karakterlerle dramatize edilmiş bir şekilde aktarıyor.

 

(Visited 317 times, 1 visits today)