Modanın Başkenti: Milano

Milano kuzey İtalya da Lombardiya bölgesinde yer alan şehirdir. La scale tiyatro müzesi dünyanın en tanınan opera binalarından biridir. Milano’nun ideal gezi mevsimi Mayıs-Ekim arası olarak kabul ediliyor. Özellikle kış soğuğuna çok dikkat edilmesi gerekiyor.

Milano içinde butik otel ve yıldızlı otel fiyatları oldukça yüksektir, maddi bakımdan sıkıntınız varsa alternatif olarak Bergamo’da konaklayıp Milano’ya geçiş sağlayabilirsiniz. İlk önce Milano’da ucuz alışveriş arayanlar için alternatiflerimizle başlayalım. Serravalle Designer Outlet, içerisinde 180 mağazanın bulunduğu oldukça büyük bir outlet mağazasıdır. Burada özellikle, Versace, Dolce & Gabbana, Calvin Klein, Trussardi ve Guess gibi markaların birbirinden güzel ürünlerini uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Mağaza her gün 10.00 ile 20.00 arası açıktır. Milano’daki alışveriş merkezleri arasında en eskisi ve en popüleri kesinlikle Galleria Vittorio Emmanuele II’dir. Burası 1800’lü yıllardan kalma bir alışveriş merkezi ve bir pasaj görünümüne sahiptir. Burası özellikle içerisindeki birbirinden lüks ve ünlü markaların butiklerinin bulunmasının yanı sıra, muhteşem mimarisi ve tarihiyle de ön plana çıkıyor.  Avrupa’nın en ünlü binalarından sayılan bu gotik işlemeleri, 135  kulesi ve üzerindeki altından Madonna heykeli ile her yıl binlerce ziyaretçiyi kendisine çekiyor. Bu binanın yapımında İtalyan, Fransız ve Alman sanatçılar çalışmış.  40.000 kişi kapasiteli bir yerdir.. Katedralin inşaatı o kadar uzun sürmüş ki, Milanolular uzun süren işler için “Duomo inşaatı gibi uzun” deyimini kullanır olmuşlar. Aslında bu konu da Hiç haksız sayılmazlar. Çünkü inşaat neredeyse 659 yıl sürmüştür.

 

İtalyan mimarisinin en belirgin özelliklerinden biri, dışına çok fazla özen gösterdikleri binaların içine o kadar özen göstermiyorlar. Duomo (Katedral)’nın içinde rönesans döneminin ünlü eserleri, orijinal tablolar karşılıyor bizleri… Hemen hemen her kilisede olan mum dikip dilek tutma geleneğini bu katedralde de yaşayabiliyoruz. Ayrıca kilisenin ünlü vasiyetnamenin yer aldığı bronz kapısının da bazı kısımlarına yine iyi şans için dokunulabiliyor. Bu kapıda İsa ve havarileri ile ilgili hikayeleri resmediliyor. Kentin simgesi olan ve çok büyük bir meydana adını veren ünlü Milano Katedrali, başlıca görülmesi gereken tarihi eserlerdendir. Katedralin dış kısmı tek kelimeyle olağanüstü detaylar ile işlenmiş insanı çok derinden etkileyen bir yapıttır.  Milano oldukça pahallı ve lüks bir yer. Özellikle İtalya’nın güney tarafıyla kıyasladığınızda bunu çok net görebilirsiniz. Müzede operanın tüm tarihini size yakından yaşatacak heykeller, resimler ve kostümler sergilenir. Milano kalesi ya da gerçek adıyla castello sforzesco kalesi Avrupa’da yer alan en büyük kalelerden biridir. 14. Yüzyılda inşaatı başlayan bu kale 1450 yılında Sforzesco tarafından yenilenmiştir. Santa maria delle grazie kilisesi 1465 ile 1490 yılları arasında Bramente tarafından yapılmış bir rönesans yapısıdır. Yapı Dominicanlar için inşa edilmiştir. Milano Galleria Vittorio Emanuele Alışveriş Merkezi içerisinde oldukça lüks restorantların ve mağazaların yer aldığı bir alışveriş merkezidir. Burası Duomo katedraline de bir kaç adım mesafede yer almaktadır. Son derece şık ve gösterişli olan bu alışveriş merkezidir. Poldi pezzoli müzesi Milano içerisinde yer alan görmeye değer müzelerden biridir. Müze içerisinde yer alan eserler son derece güzel bir konakta sergilenmektedir. Como gölü Milano’dan trenle sadece 1 saatlik mesafede yer alır. Göl İtalya’nın hatta dünyanın en güzel göllerinden biridir. “Y” harfi şeklinde uzun ve ince bir göldür. 

İtalya’da, genellikle, üç farklı yerde yemek yiyebilirsiniz: Klasik restoranlar (Ristorante), daha çok ev yemekleri ve yöresel lezzetlerin bulunduğu Trattoria’lar ve fast food tarzı yiyeceklerin sunulduğu Gastronomia’lar. İtalyanlar öğle yemeklerinde daha çok trattoriaları tercih ediyorlar. Fast food tarzı yemek yapanlar hariç diğerleri saat 15.00-19.00 arası kapalı oluyor. Çok turistik mekânların civarında bu kuralın istisnalarına rastlayabiliyorsunuz.                                                                                                   Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim..
 Kaynakça:
https://www.hepfly.com/sehir-rehberi/milano-da-alisveris

https://tr.wikipedia.org/wiki/Milano

(Visited 132 times, 1 visits today)