Modern İletişimin Duygu Aktarıcısı “Emojiler”

21. yüzyıl haberleşme kültüründe güçlü rol oynayan SMS ve kısa mesaj akımı, yeni çağın en temel iletişim yolu haline gelmiştir. 7’den 70’e bütün herkesin kullandığı bu yöntem, ayrıntısına inildiğinde alışılmışın dışında, yeni ve modern iletişim kodlamalarının kullanıldığı fark edilebilir (GIF, kısaltmalar, vb.). Bu türlerden sadece biri olan “emoji” ; temelinde belirli nesne, duygu ifadesi ve vücut dili ifadelerinin mesaj formatına uygun olarak resmedilerek birer sembole dönüştürülmesiyle oluşan ikonlardır. Kelimenin kökenine inildiği zaman, Japonca’dan dilimize giren bu sözcükte:  “E” harfinin resim, “moji” kelimesinin ise karakter anlamına geldiği görülür. Modern iletişimin en büyük trendlerinden biri olan emojinin, iletişimimiz üzerindeki etkilerini hiç düşündünüz mü? Peki, emojiler bizim iletişimimizi ne yönde etkiliyor?

Emojiler, günlük konuşmalarda karşımızdaki kişiye duygularımızı ifade etmenin en basit ve hızlı yollarından biridir. Örneğin bir kişiye olan sevgi, minnet gibi duygularınızı kelimeye dökmeye zorlanıyor iseniz, emojiler bu durum için en büyük yardımcınız olabilir. Duygularınızı kelimelere dökmek ve  bir aşk şiiri haline getirmek için saatlerce zaman harcamak yerine, içinizden geçenleri tek bir emoji ile de gösterebilirsiniz. Beden dilimizin bir yansıması olan emojiler, vücut dili kullanma imkanı olmadan bunu yansıtabilme ve bu sayede konuşmalarımıza daha fazla anlam katabilme imkanı sunar. Ayrıca emojiler, sohbetlere daha özel ve eğlenceli bir hal katarak konuşmaların sürdürülebilirliğine de büyük etki eder. Bir gülme emojisi konuşmaları eğlenceli hale getirebilirken , tek bir kalp sembolü bile konuştuğunuz kişi ile aranızdaki sohbeti özel kılabilmektedir. Evrensel bir dil olma özelliğine sahip emojiler, bireyler arasındaki dil bariyerini yıkarak iletişimdeki en büyük zorluklardan birinin de üstesinden gelmektedir. Bu sayede bilmediğiniz dillerde konuşan insanlarla ortak bir dil bilmeden de anlaşmak  artık mümkün.

Emojiler her ne kadar günlük iletişimide büyük kolaylıklar sağlasa da, dilimizin kullanılmasında ve sağlıklı iletişim kurmada bir takım sorunlara yol açabilmektedir. Emojiler her ne kadar karşımızdaki kişiye duygu ve düşüncelerimizi aktarmak için kullanışlı olarak gözükse de, gerçek sözcükler ile kıyaslandığında emojiler anlam aktarımı bakımından zayıf ve duygu bakımından soğuk kalmaktadır. kalmaktadır. Eşinize evlilik yıldönümünüzde  yazacağınız sevgi ve mutluluk dolu sözler, ona göndereceğiniz birkaç pikselden emin olun ki çok daha duygu yüklü ve etkileyici olacaktır. Yazmaktan bahsetmişken, emojilerin hiçbir imla veya yazım kuralı bulundurmadığının da altını çizmekte fayda var. Kuralsız ve düzensiz iletişim kurmak, insanın iletişim kabiliyetini zayıflatır ve karşılıklı konuşmalarda karışıklıklara sebebiyet verir. Tek bir virgül bile koskoca bir cümlenin yapısını , üslubunu ve anlamını etkileyebilirken; noktalama işareti bile bulundurmayan cümlelerin edebi bakımdan da zayıf ve devrik kalacağı da aşikardır. Vurgu ve tonlama gibi iletişimin temel prensiplerini bulundurmayan emojiler, kurulan cümlelerin etkileyicilik bakımından yoksun olmasına sebep olur.

Sonuca gelecek olursak, emoji kültürü her ne kadar iletişimdeki bazı zorlukların üstünden gelinmesine ve yeni nesil arasında hızlı ve kolay bir iletişime imkan tanısa da; kurulan iletişimin anlamsal, edebi ve etkileyicilik açısından yetersiz olacağından dolayı iletişimin kalitesi zayıf olacaktır. Bu sebeple, günlük yaşamda her ne kadar emoji tercih edilmesi makul olsa da, sözcük kullanımının tercih edilmesi daha doğrudur.

(Visited 6 times, 1 visits today)