MONOPOLY

Ailemle birlikte tek oynadığım oyun bu sayılır.  En keyifli oyunu yani ‘Monopoly’i’ oynarız.  Benim canım kardeşim Toprak mızıkçılık  yapar.  En sonunda barışırız.  Ben sürekli kedi şeklinde olan piyonu seçerim.  Kardeşim ise hep araba olanını…  Artık oyunu anlatmaya başlıyorum.  Oyun şöyle;

ilk önce herkese aynı miktarda Monopoly parası verilir.  Sonra önce kim başlayacak diye tek zar atılır.  En büyük zar sayısını atan en önce ve ondan sonrakiler de sırayla haklarını kullanırlar.  Oyunda bankacı olmayı bir kişi üstlenir.  Gerektiğinde kasaya para toplar ve kasadan dağıtır. 

 Zarı attınız ve diyelim ki ‘Taksim’e’ geldiniz.  Taksim’in tapusunu almak istiyorsanız, o yerin altında yazan Monopoly para birimini bankaya ödemeniz gerekir.  Banka da size tapusunu verir. Eğer diğer oyunculardan biri zar atıp sizin satın aldığınız yere gelirse, size tapunun üzerinde yazan Monopoly  birimi kadar kira ödemek zorundadır.  Aynı renkte yan yana 3 adet tapu aldıysanız; oraya ev inşa edebilirsiniz.  Yan yana tapularda evleri tamamladı iseniz otel inşa edebilirsiniz.  Zarı atıp ‘Şans’ denilen, üzerinde soru işareti olan yere geldiyseniz; Şans kartları sizi yönlendirecektir ve kartlardaki her şeyi yapmanız gerekir. Eğer ‘Kamu fonu’  denilen yani üzerinde hazine olan yere geldiyseniz;  o karttan da bir adet çeker ve yazanların hepsini yaparsınız.  Unutmayın ki; çift zar atan oyuncular, yeniden zar atma hakkına sahiplerdir. 

Zarı atıp Kodes yazan yere geldiyseniz, artık ziyaretçisinizdir.  Ücretsiz otopark yazan yere geldiyseniz, bekleyeceksiniz.  Polis resmi olan yere geldiyseniz, kodes yazan yere girmelisiniz.  Şanstan ya da Kamu Fonun’ dan aldığınız kart hapisten çıkış kartı ise, hapisten çıkabilirsiniz.  Ya da 50 Monopoly parası karşılığında hapisten çıkabilirsiniz. Veya bir tur oynamayabilirsin.  Bu oyunda sadece 1 kişi kazanır ve diğerleri kaybeder.  Eğlenceli bir oyundur, sizlerin de denemenizi isterim. 

DEFNE GÖLGEDAR 4/A

(Visited 244 times, 1 visits today)