Montenegro

Montenegro eskiden Yugoslavyanın daha da eskiden Osmanlının bir parçası olan en yeni ülkelerden biri. Toplam alanı 13.812 km² olan Montenegro en küçük ülkelerden biri ki Konya 38.873 km² yani 3 Montenegro 1 Konya ediyor. Kurulmaları ise Yugoslavya’nın dağılmasında bunlar kendine toprak alamıyor Bosna Savaşında bile Sırbistan-Karadağ olarak geçiyorlar ve zaten yakın bir zamana kadar Sırbistanın bölgesiydiler neyse bir ara Montenegrinler referandum istiyor Sırbistandan ayrılmak için, bu referandum yapılıyor ve bağımsız Montenegro kuruluyor ama Sırbistan bütün fabrikaları falan kendi topraklarına alıyor o yüzden hiç sanayisi yok Montenegro’nun ve turizm ile ayakta kalıyor. Ülkenin iki adet havaalanı var biri Kotorda diğeri de başkent Podgorisa da. Çoğu ülke daha güzel diye Kotor Havaalanına uçuşlarını gerçekleştiriyor ama Türkiye Cumhuriyeti Podgorisa Havaalanına uçuş gerçekleştiriyor. Ülkenin çoğu yeri dağlık ve yemyeşil ancak Podgorisa’da tamamen Komünist Mimari hakim ve ülkenin çoğu yerinde kızıl yıldıza denk gelebilirsiniz çünkü eski Yugoslavyanın izleri hala duruyor.

Biz iki gün Podgorisa’da kaldık yemek çok ucuz ve sokak yemekleri pizza ki büyük pizzayı 2 Euroya yiyebiliyorsunuz, diğer gün ise oranın gözde mekanı Kotor’a gittik. Kotor surları ile meşhur bir yer ve surlar alan dağlık olduğu için o kadar uzun ki surların bazı yerlerinde kiliseler ve konaklama yerleri mevcut. Kotor iki dağın arasında yer alıyor ve muazzam kıyıları var tam ortada ki bu surları Osmanlı bile aşmakta çok çok zorlanıyor ve uzun süre Hrıstiyan yönetimi altında kalmış ve en son Egeli Efelere verilmiş burayı alma görevi.

Şimdi bir de Montenegro’nun saçma tarafları var mesela bir adet terörist grupları var ve bu grupta 15 kişi falan var ve Türkiyeden herhangi bir taraftarı yollayıp terörü bitirebiliriz ülkedeki. Diğer bir saçma taraf ise Euro kullanmaları ama Avrupa Birliğinde değiller bunun nedeni ise eski Yugoslav ülkesi olduğundan Rusya ile araları çok iyiymiş NATO ise bu bağlılığı bitirmek istiyormuş ve NATO’ya katılmaları istenmiş, onlar da kabul etmiş ama talepleri 2 savaş uçağıymış ve bu kabul edilmiş ama ilginç olan ülkenin savaş pilotu yok, savaş pilotunu bırak ordusu yok.

Hayran kaldığım özellikleri ise bu kadar farklı ırkların karışımı içinde yaşamış olmalarına rağmen Montenegrinler her zaman birbirine bağlılıklarını benimsemiş ve hep kendilerini savunmayı bilmişlerdir. Montenegrinler ilk görünce çok sert bir millet gibi gözüküyor çünkü Dünya’nın en uzun boylu ülkesi Montenegro, erkekleri 2 metre civarı kızları da çok uzun ve eski komünist ülke yani biraz sert ve gereksiz disiplinli diye gidiyorsun ama o kadar kibarlar ki ben bir kafede bu kadar sıcak karşılayan birilerini daha görmedim. Yemek yerken bile Türkiyeden geldiğini öğrenince ikramlar vs. geliyor masaya, misafirperverlik sayıyorlar bunu ve ülkesinin kendi mallarını ikram ediyor sana yemekler olsun içecekler olsun tabii çoğu Avrupa ülkesi gibi onların da biraları meşhur ve ülkenin her yerinde craft-beer denilen restorantların ya da barların kendi biralarını fermente etmesi olayı yaygın.

Ve tek korkutucu tarafı ülkenin yollarında çelenkler var nedeni ise dağlık bir ülke ve daha yol bariyerleri yok ülkede insanlar oradan düşüp ölünce aileleri düzenli olarak öldükleri yerlere çelenk bırakıyorlar.

Kotor Surları;

(Visited 74 times, 1 visits today)