Moulin Rouge

Bu ayki blog yazımda sizlere mutlaka izlemeniz gereken bir müzikal film harikasından bahsedeceğim. Bu filmi ilk kez 14 yaşımda izlememe rağmen hala oyunculukları, konusu ve şarkılarıyla beni çok etkileyen bir müzikal film olma özelliği taşır.

1.FİLMİN KONUSU

Başrollerini Nicole Kidman, Ewan McGregor ve Jim Broadbent’ in paylaştığı ve Baz Luhrmann’ın senaristliğini yaptığı  Moulin Rouge (kırmızı değirmen) 2001 yılı yapımı romantik müzikal bir filmdir. Filmde; ölümcül bir hastalığa yakalanan ,Moulin Rouge’da usulsüz işler yapan ve Moulin Rouge’un yıldızı olan Satine ‘e , Christian adında yazarlık yapan bir genç aşık olur. Satine, büyük bir yıldız olmak ve Moulin Rouge’ dan gitmek istemektedir. Ancak bunu tek sağlayacak kişi ise Duke’ dür. Ancak o gece Duke ile tanışacağı gece Christian’ ı Duke sanarak odasına alır. Fakat Duke’in odaya girmesiyle gerçek ortaya çıkar. Olayı toparlamak için bir oyun çıkarılacağından bahsederek Duke’ den yatırım istenir ve Duke bunu kabul eder. Bu oyunun yazarlığını yapacak olan Christian imkansız aşkları üzerine metaforlar ile bir oyun hazırlar. Duke’ den gizli yaşadıkları aşk ve Satine’in ölümcül hastalığı bu durumu zorlaştıracaktır.

2. OYUNCULAR

Christian rolünde Ewan McGregor
Satine rolünde Nicole Kidman
Harold Zidler rolünde Jim Broadbent
The Duke of Monroth rolünde Richard Roxburgh
Henri de Toulouse-Lautrec rolünde John Leguizamo
The Narcoleptic Arjantinli rolünde Jacek Koman
Nini Legs-in-the-Air rolünde Caroline O’Connor
Doktor rolünde Garry McDonald
Le Pétomane rolünde Keith Robinson
China Doll rolünde Natalie Mendoza
Audrey rolünde David Wenham
La Petite Princesse rolünde Kiruna Stamell
Le Chocolat rolünde Deobia Oparei
Yeşil Peri rolünde Kylie Minogue
The Stage Manager rolünde Peter Whitford

3.FİLM HAKKINDAKİ KİŞİSEL YORUMUM 

Aslına bakarsanız müzikallere bu denli ilgisi olan biri olarak söyleyebilirim ki film gerçekten de müzikal anlamda büyük bir başarı elde etti. Kitaptan çevrilmiş olan bu müzikal beni aslında en çok da şarkı seçimi ve oyunculuklarıyla etkiledi. Konunun yaratıcılığının yanı sıra müziklerin bu denli başarılı olması filmi izlemeyi daha da zevkli kılıyor. Başarılı oyuncu kadrosu ise gerçekten özenle seçilmiş. Müziklerini mutlaka dinlemenizi isterim ama en etkileyici sahne olan ve gerçekten izlerken tüylerinizi diken diken eden o meşhur sahnenin linkini aşağıya izlemek isterseniz diye de bırakıyorum.

Aslına bakarsanız daha derinlemesine bir film eleştirisi yapmak isterdim ama bu yazıyı bi bakıma bir film önerisi amacıyla yazmak istedim sizlere, çünkü gerçekten size birçok şey katacağına inanıyorum bu filmin. Özellikle kültürel açıdan. Eğer gerçekten müzikal filmlere ilginiz varsa kaçırmayın derim. İlginiz yoksa da izleyin sonuç olarak sizde artısı büyük olacaktır. Umarım birazcık yardımcı olabilmişimdir öneri konusunda. Yazımı okuyan herkese çok teşekkür ederim bir sonraki blog yazımda görüşmek üzere.

KAYNAKÇA:

https://tr.wikipedia.org/wiki/K%C4%B1rm%C4%B1z%C4%B1_De%C4%9Firmen

 

(Visited 211 times, 1 visits today)