Mucit Olmanın Verdiği Duygu

Günümüzde bu kadar gelişmiş olmamızda pek çok buluşun katkısı vardır. Tabii ki buluşları yapanların emekleri, çalışmaları sayesinde oldu her şey. Biz şimdiye kadar  bu yapılan icatları kullandık. Fakat bu icatların bambaşka bir tarafı daha var: Mucitlik ve mucit olmanın hissettirdikleri. Peki siz hiç olaya mucitler tarafından baktınız mı?

woman-scientist-1a

Mucitler genellikle meraklı, sorgulayıcı ve azimli kişilerdir. Önce bir şeyi görürler veya duyarlar, sonra bunun etkisinde kalıp araştırma yapmaya başlarlar. İçlerindeki merak duygusunu tatmin etmek için sonuca ulaşana kadar deney yaparlar veya gözlemlerler. Üzerine kitaplar, ansiklopediler okuyup iyice kavrarlar. Deneyin sonucuna gelince de bunun nedenini sorgularlar ve tekrar tekrar denerler. Bu süreçte merakını yenmek ve insanlığa bir şeyler katmak için gece gündüz azimle çalışırlar. Peki sizce bu kadar uğraştığınız bir şeyin sonucunu almak nasıl bir duygu? Düşünsenize, günlerinizi gecelerinize katıp deli gibi uğraştığınız proje yanıt verdi! Gidip patentini aldınız ve bir anda insanlığa yararlı olmanın verdiği bir mutluluk yayıldı içinize. Ardından dünyaya yayıldı bu haber, pek çok üniversitede yaptığınız şey denendi ve her yerde adınız duyuldu. Bunun üstüne pek çok makale yazdınız ve gittikçe tanınmaya başladınız. Bu noktadan sonra size teklifler yağmaya başladı, belki de hayallerimizde bile göremediğimiz kadar büyük teklifler… Ama en güzel kısmı da bu icadınızın geleceğe ışık tutarak kim bilir belki de yüzlerce gelişmenin kapısını açacağını düşünmeniz. Bir düşününce gerçekten dünyadaki en büyük mutluluk, gurur ve övünç kaynağı. Aslına bakarsanız benim hayalim de tam olarak bu; laboratuvarımda gece gündüz uğraşıp bir şeyler üretebilmek ve bunun dünya tarihine büyük katkılar sağladığını görebilmek. Elbette bunu başarabileceğine inanmak bile harika bir duygu. Belki benim gibi pek çok insan da bu duyguyu tadabilme isteğiyle yanıp tutuşuyor.

Özetle, mucit olabilmek son derece zorlu bir uğraş ancak başarıldığında hissettikleriniz bunların hepsine değer. Bir şeyi başarabileceğinize inanıp bu yolda emek harcarsanız bu güzel duyguları sizler de tadabilirsiniz. Umarım size bir mucitle empati kurdurabilmeyi, onların hissettiklerini sizin de hissetmenizi  başarabilmişimdir.

mucit_resmi0

 

(Visited 236 times, 1 visits today)