Dış Görünüş Yargıları

Sizce bir insanın iyi ya da kötü bir insan olmasından çok kilolu olması mı önemli? Ya da iyi bir kişilik sahibi olmasından çok yüzündeki sivilceler mi onu o yapıyor?

önemli olan iç güzellik ile ilgili görsel sonucu

İnsanları nasıl davrandığı, konuştuğu gibi değiştirebileceği ve bu konuda üzülmeyeceği özelliklerinden çok boyuyla, saçıyla, sesiyle, gülüşüyle yargılıyoruz. Zaten bir insanı dış görünüşüne göre yargılamak bizim görevimiz değil.

İnsanların fiziksel özellikleri neyi değiştirebilir?  Sanki kendimiz çok mu kusursuzuz? Neden bu konuda hiç duyarlılık sahibi olmaya çalışmıyoruz? “Bu çok tipsiz.” gibi yakıştırmalar yapma hakkını size kim veriyor? Bu hiç de güzel bir durum değil.  Her ne kadar bazı insanlar bunu eğlenerek yapsa da.

Kim ister ki boyunun kısa olmasını,  saçlarının dökülmesini, sesinin çok ince/kalın olmasını? Kim ister?

Peki biz bunun gibi şeyleri değiştirebilir miyiz? Ya da o? Hayır! Belki bu yargılar sizin hayatınıza bir yarar ya da zarar sağlamayacak ama kendi bencilliğiniz yüzünden insanların kalbini kırmaya gerek var mı?  Onların içinde onlara ne yaşattığınızı nereden bilebilirsiniz ki? Bu kadar kötü duruma düşmeyin lütfen.  Emin olun ne insanların kalbini kırmak ne de onları görünüşlerine göre yargılamak sizin işiniz değil.

Dünyadaki herkesin bir görevi, hayata kazandırdıkları var. Herkesin dışarıda bir hayatı var. Her insan önemlidir.  Siz onu / onları sevmiyorsunuz diye onların önemsiz olduğu anlamına gelmez. insanlara böyle şeyler söyleyerek kendilerini önemsizmiş gibi hissettirmeyin. Belki de içten içe çok canları acımıştır. Bunu kimseye yapmayın.

Ve bu durumda da kişileri kendinize göre, sevip sevmediğinize göre ya da başka bir sebepten ötürü yargılamamanız gerektiğini düşünüyorum.

önemli olan iç güzellik ile ilgili görsel sonucu

Bir de şu var; çoğu kişi aynanın karşısına geçip: “Neden dudaklarım ince, neden kısa boyluyum, neden gözlerim renkli değil,  neden burnum büyük?” gibi sayısız ifadeler kullanmaya başladı. İnsanlar gözlerinin renklerini değiştirmeye, fiziksel özelliklerini değiştirmek için çeşitli ameliyatlara girmeye başladılar. Belki de biz böyle şeyler yapmaya başlayan bir toplum oldukça -galiba böyle olmaya devam ediyoruz- insanlar kendilerini beğenmemeye, sevmemeye, hep kendilerinde bir kusur arayıp kendilerini değiştirme çabalarına girdiler ne dersiniz?

(Visited 555 times, 1 visits today)