Murphy Kanunları Mı Çekim Yasaları Mı ?

Bir gün herkes oturur ve mantıklı cümleler bulmaya çalış. Bazıları kendi hayatları boyunca unutmayacakları veya onlara kendi hayatlarını yönlendirmelerine yardım edecek bazı cümleler veya anlatımlar seçerler. Bu bloğumda ben Murphy Kanunlarından ve Çekim Yasalarından seçtiğim iki cümle ile ilgili düşüncelerimi yazacağım. Bu cümleler:’’ Bir şeyin olma olasılığı, isteme olasılığı ile ters orantılıdır.’’ ve ‘’ Evrene göre kural yoktur. Bir şeye şimdi sahip olduğunuzun hislerini sunarsanız evren de buna yanıt verir.’’  Peki hangisi bize yardımcı olur?

 

İlk cümlemizden başlayalım.  Günlük hayatımızda isteyip hedeflerine ulaşan bir sürü insan görebiliriz. Bu örnek akrabalarımız, ünlü birisi ve daha birçok kişi olabilir. Bu cümlede denilen ise isteğimiz ve olanların ters orantıda olduğudur. Murphy Kanunları genellikle hayatımızda olabilecek olumsuzlarla ilgilidir. Bazen bu kurallar doğru bazen de yanlış olur. Bana göre bu kurallar hiç kimsenin mükemmel olmadığını göstermektedir. Çünkü ne kadar istemesek de bir gün bunlar karşımıza çıkabilir. Fakat ben bu cümlenin hayatımızı daha iyi bir şekilde yönlendirmemize diğer cümle kadar yararlı olacağını düşünmüyorum.

 

Şimdi diğer cümlemize geçelim. Bu cümle ilk cümlemizle tam ters anlama geliyor. Bu cümle bize evrene göre kural olmadığını, evrene sahip olduğumuz hisleri sunarsak evrenin bize yanıt vereceğini söylüyor. Ben şahsen bu cümleye katılıyorum. Eğer siz bir şeyi istiyorsanız ve emek verirseniz evren size cevap verecektir. Fakat eğer siz, hiçbir şey yapmadan evrenden bir şey isterseniz bunun olma ihtimali azdır. Çünkü siz emek harcamadan hiçbir şey gerçekleşmez. Örnek olarak varsayalım ki doktor olmak istiyorsunuz. Her gün bu dileğinizi tekrarlıyorsunuz fakat akşamları ders çalışmak yerine tabletinizde ameliyat oyunu oynuyorsunuzdur. Sizce böyle doktor olunur mu?  Maalesef olunmaz.

 

Özetleyecek olursak bana göre ikinci cümleyi seçmeniz daha iyi olur. Fakat unutmayın ki her şeyi isteyip de hiçbir şey yapmazsanız, aynı sizin hiçbir şey yapmadığınız gibi evren de size hiçbir şey vermez.

(Visited 97 times, 1 visits today)