MUŞ

Türkiye’de bana bir şehiri baştan yaratıp, düzenleme idaresi verilseydi, bu şehir Muş olurdu. Peki niye diye soracak olursanız bu konu hakkında bir araştırma yaptım ve Türkiyenin en gelişmemiş şehrinin Muş olduğunu öğrendim. Hadi gelin biraz Muş’un coğrafi özelliklerine bakalım:Muş Doğu Anadolu Bölgesindedir. 39 29’  ve 38 29’   kuzey enlemleriyle 41 06’  ve 41 47’  doğu  boylamlarının arasındadır. Yüzölçümü 8196 km2’dır. Türkiye yüzölçümünün yüzde 1,1’ini  kaplamaktadır.Nüfusu 400bin civarındadır. İnsanların çoğunluk kısmı hayvancılık ile geçinirken, diğer bir kısmı tarımcılık ile uğraşmaktadır. Bu nüfusun, iki yüz bini erkek ve yüz doksan bini kadından oluşmaktadır.

Şimdi neden Muş’u geliştirmek istediğim hakkında konuşmak istiyorum:Yaptığım araştırmalara göre Muşun meyve de yapabilceği alan 13.000 olması ve aldığı hasat miktarı bu dönümün yarısı kadar olmaması kötü bir sonuç. Muşta meyve çok üretilemiyor değil de çok önem verilmiyor diyebiliriz . Sebze üretimleri ise gayet iyi, tarımsal olarak bu şehri bir tık üst seviyeye taşımak mümkün, gelelim turistik faaliyetlere, gezilecek onlarca doğal tarihsel yer var ki… Birkaç örnek vereyim: Hamuret Akdoğan Gölü, Haçlı Bulanık Gölü; Murat Köprüsü, Malazgirt Kalesi, Malazgirt Meydan Muharebesi Milli Parkı…. Peki bu yerler neden İstanbulda ki tarihi yapıtlar tarafından geride kalıyor? Cevabı çok açık aslında gelişmişlik. Muş neden İstanbul gibi olamasın doğru ellere geçip kıymeti bilinirse. Atamızın bize bıraktığı topraklardan biri olan Muşun güzellliği gözardı edilmemeli, bu şehiri geliştirmek isterdim bu yüzden. Hadi şimdi de bu şehrin gelişmişlik düzeyini anlamaya çalışalım alışveriş merkezleri turistlerin ve yurdumuzdaki insanların gitmeyi sevdiği yerlerden biri araştırmalarıma göre, Muşta hiç alışveriş merkezi bulunmamakta.Konaklamaya gelirsek çok güzel oteller maalesef yok 4 yıldızlı bir otelimiz var elimizde buda geliştirilebilinir göllerin yanlarına konaklama tesisleri konulur ise bu yerler turistler ve yurttaşlarımız tarafından fark edilebilinir tıpkı Abant Tabiat Parkı gibi etrafında 20ye yakın otel var 7si gölün çevresinde, bu parkımız turistler tarafından kış, sonbahar, ilkbahar, yaz mevsimlerinde ilgi görmekte.Muşun gölleri neden Abant gibi olmasın, biraz ilgi gösterilip önemsenilirse tabi ki olur.

Demek istediğim seksen bir ilimizin seksen biride çok güzel tarihi değerlerinden tutun yemeklerine, kültürüne, doğal kaynaklarına kadar çok güzel yapmamız gereken tek şey o alanların kıymetini bilip Türkiyenin İstanbuldan oluşmadığını göstermek. Gelecekte umarım herkes böyle düşünebilir ve illerimizin kıymetini anlayıp oralarada sahip çıkarız.Beni ve fikrimi okuyup değerlendirdiğiniz için teşekkür ediyorum.

 

KAYNAKÇA: hurriyet.com.tr,. wikipedia.org, tripadvisor.com.tr, http://www.mus.bel.tr/, https://mus.tarimorman.gov.tr/, kulturportali.gov.tr/, GOOGLE.

(Visited 9 times, 1 visits today)