Mustafa Kemal Atatürk’ün Hayatı

 

Mustafa Kemal Atatürk, 1881 yılında Selanik’ te doğdu. Babası Ali Riza Efendi, annesi Zübeyde Hanım’dır. Mustafa Kemal Atatürk, ilkokul eğitimini Mahalle Mektebinde ve Şemsi Efendi İlkokulunda, ortaokul eğitimini Selanik Askeri Rüştüyesinde, lise eğtimini Selanik Askeri İdadesi, ünüversite eğtimini ise Harp Okulu ve Harp Akademisinde yapmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün Matamatik öğretmeni ona “KEMAL” adını verdi ve artık onun adı Mustafa Kemal oldu.1.Dünya Savaşı sonucunda Mondros Ateşkes Antlaşması imzalandı.

Fakat, Musrafa Kemal 19 Mayıs 1919’da Samsuna çıkarak milli mücadelenin temellerini attı. Erzurum ve Sivas kongrelerini yaptı. 23 Nisan 1920 tarihinde TBMM’nin açılmasıyla Mustafa Kemal, Meclis tarafından TBMM Başkanı seçildi. Sakarya Savaşı’nın kazanılmasındaki büyük emeklerinden dolayı Mustafa Kemal’ e Gazilik ünvanı verildi ve mareşallik rütbesi ile şereflendirildi.
29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edildi ve Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı oldu. Mustafa Kemal’e, TBMM tarafından “ATATÜRK” Soyadı layık görüldü.

atatürk ün hayatı ile ilgili resimler ile ilgili görsel sonucuBüyük önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün ülkemiz ve ulusumuz için yaptıklarını saymakla, anlatmakla ifade edemeyiz. Ne kadar çok şeyi söylersek söyleyelim eksik kalır. En büyük eseri Türkiye Cumhuriyetidir. Türkiye Cumhuriyeti’ni geliştiren, bugünlere taşıyan devrimleridir. Cumhuriyeti ve devrimlerini gözümüz gibi korumalıyız. Birlik ve bütünlüğümüzü sağlayan en büyük kazanımımız cumhuriyettir.

Büyük kurucumuz ve kurtarıcımız ATATÜRK, 10 Kasım 1938 tarihinde, Dolmabahçe Sarayı’nda, perşembe günü saat 09.05’te hayata gözlerini yumdu. Naaşı, Ankara Etnografya Müzesi’ne kondu. Ulusumuz eşsiz ve çağdaş önderi için bir anıt mezar inşa etme kararı aldı. Anıt mezarın yapımı tam 15 yıl sürdü. Atamızın naaşı, geçici kabrinden alınarak büyük bir törenle 10 Kasım 1953 yılında şu anda yatmakta olduğu yere konuldu. İşte o anıt mezar ANITKABİR’dir. Yurdumuzun güneşi ATATÜRK, yüreğimizde yaşamaya devam edecektir, sonsuza dek…

(Visited 748 times, 1 visits today)