Mustafa Kemal Çağı

Her milletin, her medeniyetin kendisine özgü bir tarihi, bir mazisi vardır ve herkes kendi tarihinden belli dersler çıkarmaya çalışır. Çünkü tarihte değiştiremediğimiz şeylere ya da pişmanlıklarımıza bakarak geleceğimize yön verebiliriz ve aynı şekilde tarihte olmuş olan önemli olay ve sorunlara bakarak kendimizi buna göre yetiştirebiliriz. Bunlara bağlı olarak da günümüzde tarih konulu bir sürü dizi ve film çekiliyor. Peki siz olsaydınız geçmişteki hangi dönemi yaşatarak bir dizi veya film çekmek isterdiniz?

Örneğin, eğer ben tarihten bir dönem seçerek bir film ya da dizi çekmek isteseydim, şüphesiz Türk tarihinin görmüş olduğu en önemli ve en büyük lideri olan Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşadığı dönemi yaşatmak isterdim. Elbette Mustafa Kemal Atatürk haricinde de kendini kanıtlamış, bilinen birçok kahraman vardır mazimizde. Ancak bana göre Mustafa Kemal Atatürk dönemi her zaman bir başkadır. Çünkü o Türkiye’ yi kurup onu özgürlüğüne kavuşturmayı başarmış kişidir. Bunları yalnızca bir Türk olduğum için söylemiyorum. Mustafa Kemal Atatürk bütün dünya tarafından tanınan, bilinen ve saygı gösterilen evrensel bir önderdir. Hatta öyle bir adam düşünün ki tam 81 yıldır susuyor, 81 yıldır uyuyor ama yine de herkes hala onu dinliyor ve herkes hala onu izliyor. İşte bence tam bu yüzden Türk tarihinin en şanlı ve en gurur verici zamanlarını Mustafa Kemal yazmıştır.Mustafa Kemal dönemi o kadar dolu dolu ve o kadar uzun ki hayatı filmlere yansıtıldığı zaman ortaya inanılmaz sonuçlar çıkıyor. Ben de bu filmleri izlemekten keyif alıyorum ve herkesin de aynı şekilde keyif alabileceğini düşünüyorum. Çünkü bence konu Mustafa Kemal’in hayatı ise aslında o filmlere bile sığdırılamaz. Ama  Atatürk’ün bu zamana kadar bize kazandırdıkları karşısında biz onun bu devrimlerini korumalıyız. Mesela, bizlere verdiği eşitlik, adaletli yaşam, ulusal dilimiz, bayrağımız, hürriyetimiz, kimliğimiz ve daha birçok şey Atatürk’ün bizlere bırakmış olduğu miraslardır. O, bizlere bugün bu kadar konforlu ve rahat yaşayabilmemiz için bu bu mirasları bıraktı. Eğer şu anda böyle bir yaşam sürebiliyorsak bunu Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz. Tüm Türk halkı olarak yapmamız gereken tek şey ise onun bütün bu miraslarını korumak devamlılığını sağlamak için çeşitli faaliyetler yapmak. Çünkü bence hepimiz önümüzde böyle bir liderimiz olduğu için çok şanslıyız.

Sonuç olarak, bir film, bir dizi ya da herhangi yapılan tarih konulu bir faaliyette bence en çok Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı gözler önüne serilmeli. Çünkü o, bu zamana kadar kabul edilmiş, kuşkusuz görüp görülebilecek en büyük liderlerden biri ve onun yaşadığı dönem sanki bambaşka bir çağ gibidir.

 

(Visited 48 times, 1 visits today)