Mutluluğun Anahtarı

Günümüz de bir çok insan yorgunluk ve hayattan bıkınlık içerisindedir. Kimimsi fazlasıyla iş yapmaktan dolayı yorulmuştur, kimimsi öğrencidir ve hayattan soğumuştur ve her türlü olaylara olumsuz yönden bakar. Aslında bir çok sayılı neden bulunmaktadır fakat biz bunları nasıl çözümleyebileceğimizin aslında henüz farkında değiliz. Aşağıda bulunan bazı ilginç çözümleri inceledikten sonra herhangi bir kişiyi mutlu etmek için hazır mısınız?

1) Olumlu Düşünmek: Dünyanın en mutlu insanları kendilerini başkaları ile asla karşılaştırmazlar. Mesela kendi evi ile yan komşunun evi büyük diye asla karşılaştırılmamalıdır. Eğer gerçekten karşılaştırmak zorunda kalırsanız bir alt basamaklarla karşılaştırman gerekir, işte bu zaman mutlu olursun. Görürsün ki onlarda olmayan fakat sende bulunan bir şey vardır. Bu dünyanın en mutlu insanları ise kendilerini asla başka biriyle karşılaştırmazlar ve  eğer gerçekten bir karşılaştırma söz konusu ise ozaman da yine hayattan bıkmak yerine ve başkalarını kıskanmak yerine aslında daha da mutlu olurlar. Anlaşılan, aslında her şeyin birer çözümü vardır.

2) Aile ve Arkadaş Ortamı: Dünya üzerinde bulunan en mutlu insanların yarısı ise,  sevdikleri ile sürekli birliktedirler veya sürekli olarak onlarla iletişim içindedirler.

3) Kendinize Vakit Ayırın: Bir insan kendisine iyi bir şekilde bakarsa yani sağlıklı beslenirse, spor yaparsa, her hafta cilt bakıma giderse vs. emin olun kendi bir tık daha da çok sevecektir.

4) Kendi Kendinize Konuşmak: Bu biraz garip gelse de aslında çok da yararlı bir yöntemdir bu. Mesela aynanın karşısına geçiniz ve kendi kendinize motivasyon konuşması yapın veya aslında ne kadar mükkemel bir insan olduğunuzu anlatın, kendize. Fakat kendinize kötü söz söylemekten kaçının, bu size aksine zıt bir ifade verir. Ardından sürekli aklınıza bu kendiniz ile yaptığınız diyaloğu aklınıza getiriniz. Bu oldukça faydalı bir yöntemdir.

5) Kendinize Küçük Hedefler Koyun: Bu aslında kendimiz ile bir özgün oyunu oynamaktır. Eğer kendimize küçük hedefler koyarsak  ve bunları başardıkça kendize olan saygı ve güven artacaktır. Bunun dışında ise motivasyonunuz artabilir. Şimdi bana niye küçük hedefler koymak zorundayız diye soracaksınız. Bunun cevabı ise, büyük hedef koymak çoğunlukla fazla vakit alır ve sonucu görmek biraz daha zorlaşır ve bu aksine ise insanların motivasyonlarını ve kendine olan saygılarını kırabilir ve en önemlisi sonunda mutluluk diye herhangi bir şey duymaz.

6) İnsanlarla Vakit Geçirin: Bu kişi ya da kişiler herhangi birileri olabilir arkadaş, aile, akraba, hiç farketmez. Sadece size negatif enerji veren insanlardan kaçınmanızı öneririz veya size kötü örnek olabilecek kişilerden uzak durmanızı veya iletişime geçmemenizi tavsiye ederiz.

7) Kendinize Her Gün İyi Davranın: Kendiniz ile vakit ayırmak için birebirdir, aslında. Örneğin bugün spor yapacağım ve ardından sağlıklı besleneceğim gibi ”iyi” hedefler koyup, kendinizi bir tık daha da mutlu hissedebilirsiniz. Bu en önemli faktörlerden biri olarak sayılır. Aklınıza iyi kazıyınız.

8)  Kendiniz Affedin: Şimdi ise bana neden kendimi affedeyim ki? Diye, soracaksınız. Bunun cevabı ise aslında insan hayatında bir çok yanlış seçim yapar. Bu normal, çünkü insanız sonuçta. Hata yapmak insanlık ile birebirdir. Kendimizi affetmek ve bir daha böyle bir şeyi yapmayacağımızı söylersek eğer ozaman, hem birer hedef koymuş oluruz ve aynı zamanda kendimize olan saygı artar. Daha da mutlu oluruz ve hatalarımızdan öğrenmiş oluruz.

Kaynakça:

www.joyfuldays.com

www.onedio.com

(Visited 52 times, 1 visits today)