Mutluluğun Sırrı

Hayatta bazen mutlu olabilmek o kadar kolay olmuyor. Bunun için kendimize küçük motivasyonlar bulmamız gerekebiliyor, bazen sevdiğimiz bir yere gitmek veya sevdiğimiz şarkıları dinlemek gibi… Hayatta her zaman en önemli olanı kendimizin olduğunu unutmamak lazım. İşte kötü hissettiğiniz zamanlarda yüzünüzü güldürmenin ve kendinizi motive etmenin yolları.

Hayatta en önemli kişi kendiniz olduğu için rahatsız olduğunuz insanları hayatnızdan uzaklaştırın. Eğer bu kişilerle ilşkinizi kesmezseniz sürekli rahatsız ve sinirli olabilirsiniz ve bu sizi olduğunuzdan daha agresif biri yapabilir.

Dürüst olmak her zaman insanlarla olan ilişkinizin daha sağlıklı ve kuvvetli olmasını sağlar bu yüzden ne kendinize ne de çevrenizdekilere yalan söylemeyin. Bunun kısa zamanda size çok şey katacağını göreceksiniz. Böylelikle doğru insanlarla doğru ilişkiler kurmuş olacaksınız. 

Monoton hayatınızdan bir süre uzaklaşıp kendinize izin vermeniz size iyi gelecek. Bir haftasonu çıkıp kendinizi rahat hissettiğiniz ya da gitmek istediğiniz bir yere kaçıp kafa dinleyebilirsiniz. Bu şekilde kendinizi ödüllendirmiş olursunuz ve yaptığınız onca yorucu işin buna değdiğini düşünürsünüz, bu sayede işlerinizi daha bir hevesle yaparsınız.

Birçok araştırmanın da söylediği gibi müzik ruhun gıdasısdr, bu nedenle stresli, üzgün veya depresif olduğunuzda müzik dinlemenin size iyi geleceği söyleniyor. Evde boş zamanlarınızda kolayca yapabileceğiniz ve yaparken de sizi çok mutlu edebilecek bu küçük şey bence denemeye değer.

Yine bazı araştırmalara göre insanlar sevdikleri yemekleri yediklerinde ruh halleri değişkenlik gösteriyor. Bu yüzden depresyondaki insanlar sürekli üzüntülerini yemek yemekle atlatmaya çalışıyorlar. Siz de kendinizi iyi hissetmediğiniz zamanlar sevdiğiniz yemekleri pişirebilir veya da sipariş edebilirsiniz.

Bilim insanları insan vücudunun spor yaparken mutluluk hormonu salgıladığını söylüyor. Biraz ter atmanın, azcık kas yapmanın size iyi gelebileceğini düşünüyorum. İlla spor salonuna para vermek zorunda değilsiniz, güzel havalarda dışarıya çıkıp ciğerlerinizi bayram ettirebiliirsiniz.

Ve en ama en önemlisi kendinize sürekli sahip olduğunuz güzellikleri hatırlatmaktır, bulunduğunuz durumun farkında olmalı ve hala mutlu olabiliyorken mutlu olunmayacak bir sebep olmadığını söylemektir. Kısacası bardağa dolu tarafından bakmayı öğrenmeniz lazım; sahip olamadıklarınız değil, sahip olduklarınız için minnettar olmayı, hala sağlıklı ve gençken bunu değerini bilmeyi, sevdiklerinizi yanınızda görmenin sevincini öğrenmeniz lazım.

(Visited 70 times, 1 visits today)