Mutluluğun Sırrı

 

“Sonu mutluluğa varan bir yol yoktur. Yol mutluluğun kendisidir.” demiş Guatama Buddha. Günümüzde, ulaşılması çok zor ve zahmetli gibi görünen mutluluk aslında hiç o kadar da karmaşık ve ulaşılmaz bir duygu değil. Tam aksine yaşadığınız anın farkına varıp onu en kaliteli hale getirebildiğinizde ona ulaşmış olursunuz. Kendini iyi hissetmenin yolu yaşam kalitesini artırmaktan geçer. Bunun için yapılması  gerekenler ise şaşırtıcı derecede basit.

1. Nefes Alın

Nefes almak genellikle üstünde pek düşünmediğimiz ve farkında olmadan gerçekleştirdiğimiz bir eylem. Fakat nefes, bizi hayatta tutmaktan çok daha fazla işleve sahip olan bir eylem. Doğru nefes almayı öğrenmek ve bu konuda egzersizler yapmak hem sağlıklı olmayı hem de sinirlerin yatıştırılması konusunda oldukça etkilidir. Bunun yanında bilinçli nefes almak farkında olarak anı yaşayabilmenin en kolay yoludur.

2. Beslenme

Her ne kadar kulağa klişe gelse de beslenme sağlığımızı etkileyen en önemli faktör ve sağlık mutluluğu da beraberinde getirir. Bu nedenle dinç ve iyi hissetmek için beslenme rutinimize özen göstermeliyiz. Pek çoğumuzun bildiği serotonin hormonu sadece çikolata sayesinde değil diğer pek çok sağlıklı besin tarafından da salgılanmaktadır.

3. Spor Yapın

Spor yapmak, beyindeki hormonlarda ve sinir sistemi üzerinde çok belirgin değişikliklere neden oluyor. Spor yaparken vücudumuzda stres hormonlarının üretiminin azaldığı ve anksiyete semptomlarının azaldığı bilimsel bir gerçek. Bunun yanında spor yapmak da tıpkı yiyecekler gibi serotoninin salgılanmasına sebep olmaktadır.

4. Bir Hobi Edinin

Günlük yaşantınıza kafanızı boşaltıp ruhen sizi dinlendirecek bir hobi eklemek sizi stresten ve bunalmışlık hissinden uzaklaştırıp daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Kendiniz için bir şey yaptığınız zaman yapacağınız diğer işlerdeki veriminizin arttığını da göreceksiniz. Ayrıca hobileriniz kendinizle vakit geçirip kendinizi tanımanız için de güzel bir fırsattır.

5. Gezin

İnsanın en çok seyahat ederken yeni şeyler öğrendiğini ve  deneyim kazandığına inanıyorum. Yeni insanlarla tanışıp çeşitli maceralara atılmak insanın sınırlarını zorlamasını ve konfor alanının dışına çıkmasını sağlar. Bana kalırsa bu mutlu olmanın ve hayatı yaşamanın en güzel yoludur.

6. Değişiklik yapın

Hayatınızda küçük veya büyük bir takım değişiklikler yaptığınızda kendinizi daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz. Bu değişiklik aklınıza gelen tüm yönlerde uygulanabilir. Yaşam alanınızda, günlük rutininizde, dış görünüşünüzde, beslenmenizde, giyim tarzınızda… Bu hayatınıza renk katmanın yanında monotonluktan tamamen uzaklaşmanızı dolayısıyla kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

7. Teşekkür Edin

Neredeyse hiçbirimiz elimizdeki olanakların farkında değiliz ne yazık ki. Sahip olduklarımıza teşekkür etmeden daha fazlasına sahip olmamız mümkün değildir. Sürekli daha fazlasını istemek ve yetinmemek insanları mutsuzluğa sürükler ve asla bitmeyen bir beklenti içerisine sokar. Bu demek oluyor ki kendini iyi hissetmek için öncelikle var olanı kabullenip benimsemek gerekir.

En başta söylediğim gibi hayat bir yolculuktur ve mutluluk onun sonunda değil içindedir. Unutmayın ki yaşadığınız an elinizde olan tek şeydir ve geri getirilemez. Mutluluğu uzaklarda veya büyük şeylerde aramaya gerek yok. Her nefes alışınız bayram olsun.

(Visited 49 times, 1 visits today)