Mutluluk

Çoğu kişi mutlu olduğunu düşünüyor fakat gerçekten mutlu mu? Mutluluk kişiden kişiye göre değişen bir kavram olmasının yanı sıra sözlükte ” Bütün özlemlere, bütün isteklere eksiksiz bir biçimde ve sürekli olarak erişilmekten duyulan kıvanç durumu.” olarak nitelendiriliyor. Peki sizce mutluluk nedir? İnsanlar sözlükteki anlamıyla doğru orantılı olarak noksansız bir biçimde arzularına ulaşabiliyor mu? Bu durum gerçekten mutluluk getir mi?

Hayatımız boyunca hep birilerinden bir şeyler bekliyoruz. Hep bir beklenti içindeyiz. Mutlu olabilmek için birilerine ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz. Anlamlandıramıyorum. Bunu neden yapıyoruz? Gerçekten kendi kendimize mutlu olamaz mıyız?

Yaşamımızın çoğu döneminde istemediğimiz, bizi derinden etkileyen, hatta bizim çok fazla üzülmemize neden olan o kadar çok şey yaşıyoruz ki… Aynı zamanda üzüldüğümüzde, iyileşmek istediğimizde, mutlu olmak istediğimizde, yanımızda birilerinin olmasına ihtiyaç duyduğumuzda her zaman o birileri olmayabiliyor. Yalnız kalıyoruz ve buna alışamadığımız durumlarda mutsuzlukla baş başa kalıyoruz, afallıyoruz, boşluğa düşüyoruz. Kendi kendimize yetebilmeyi öğrenmemiz lazım. Ayakta durmayı, başkalarına ihtiyaç duymadan da mutlu olabilmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Mesela yalnızken bir kahvenin iyileştiremeyeceği şey yoktur. Sizce de öyle değil mi? Eğer bizi yalnız bırakabiliyorsa insanlar, biz neden onlara ihtiyaç duyalım ya da bağlı kalalım? Paulo Coelho ” Kendinden başka bir şeye ne kadar çok bağımlı olursan o kadar az mutlu olursun. Mutluluk kendine yetebilmektir. demiş. Bence konuyu özetlemek gerekirse ihtiyacım olan şey tam olarak bu.

Ne kadar çok beklenti içinde olursanız o kadar mutsuz olursunuz. Beklentiler insanı yorar. Çünkü beklentilerini karşılayacak insanlar bulmak çok zor. İnsanın kendini güçlü, güvende hissetmesi için en çok tanıdığı insanla, kendiyle, birlikte baş etmelidir sorunlarıyla. Zaten bir başkası sizi bu kadar iyi tanıyamaz.

Başka bir konuyu ele alırsak. Küçük şeylerle mutlu olmak, yine bir şeylerle yetinmek size gerçek mutluluğu sağlayacaktır. Çünkü büyük şeyler istediğinizde, beklediğinizde olmadığı zaman bu durum hüsranla sonuçlanacaktır sizin için.Kendi kendine yetebildiğinizde ve elinizde olanlarla mutlu olmayı öğrendiğinizde gerçekten mutlu olduğunuzu görmeye başlayacaksınız.

İnsan zamanla üzülür, mutlu olur ve buna benzeyen birçok duyguyu yaşar. Biz bu duygularla kendi kendimize nasıl başa çıkabileceğimizi öğrenmeliyiz. Eğer bunu yaparsak gerçekten mutlu olabileceğimizi düşünüyorum.

(Visited 67 times, 1 visits today)