Mutluluğun Anahtarı: Başarı

Başarı, insanların hayatındaki yaşanmışlıklarının sonucudur ve insanlara göre değişen bir kavramdır. Bir şeyi başarmak için önce hedef koymak gerekir. Bu hedefleri insanlar kendileri koyabileceği gibi bazen sevdiği kişilerin beklentileri bazen de yaşadığı ülkenin kuralları belirler. Başarı bu hedeflere ulaşmanın adıdır.

İlerideki hedeflerim arasında futbolcu olmak ve inşaat mühendisi olmak var. Oynayabildiğim sürece futbol oynamak sonra da babamla çalışmak istiyorum. Bu hedefime ulaşmak için elimden geleni yapmaya çalışıyorum.

Ben ilkokul üçüncü sınıf öğrencisiyim ve hayatta başarılı olmanın şartlarını okulumdan örnekler vererek açıklamaya çalışacağım. Bence başarılı olmanın ilk şartı sağlığımızı korumaktır. Hasta olduğumuzda okulumuza devam edemiyor, derslerimizden geri kalabiliyoruz. İkincisi yapmamız gerekenleri zamanında yapmaktır. Derste öğretmeni dikkatlice dinlemeli, arkadaşlarımızla konuşmamalı ya da dikkatimizi dağıtacak durumlardan uzak durmalıyız. Ödevlerimizi günlük yapmalı biriktirmemeliyiz. Üçüncüsü zamanımızı en iyi şekilde kullanabilmeliyiz. Okulda geçirdiğimiz saatleri, uyuduğumuz saatleri, ders çalıştığımız ve ödev yaptığımız saatleri ve hatta oyun oynadığımız saatleri planlamaya çalışmalıyız. Dördüncüsü başarıya ulaşmak için vazgeçmeden, sıkılmadan, yılmadan azimle çalışmak. Çalışmak başarmanın anahtarıdır. Zeki insanlar çalışmadan başarılı olamazlar fakat çok zeki olmayan insanlar çalışarak başarılı olabilirler. İlk etapta başaramadığımız konuların üzerine gitmeli vazgeçmemeliyiz.

Bir insan ulaşabileceği bir hedef belirleyip bu hedefe azimle çalışarak ulaştığı zaman yani başardığı zaman mutlu olur. Hem kendisi hem ailesi hem de emeği geçen herkes mutlu olur. Ayrıca başarı takdir edilir ve ödüllendirilir.

 

(Visited 71 times, 1 visits today)