Müziğin Hayatımızdaki Etkileri

Müzik insanların duygu ve düşüncelerine seslerle dile getirebildiği bir sanattır. Kimisi yaşadığı kötü olayları unutup moralini yerine getirmek için dinler kimisi sıkılmış olup eğlenmek için dinler . Yani anlayabileceğiniz üzere birden fazla sebeple müzik dinler insan . Ayrıca müziğin beyin üzerinde etkileri olduğu da kanıtlanmış gerçekler arasında.
Prefrontal Korteks bu kelimeyi daha önce duydunuz mu ? Cevabınız muhtemelen hayır . Peki ya nedir bu Prefrontal Korteks ? Aslında çok basit müzik dinlerken sizin de bildiğiniz üzere beynimizin çeşitli kısımları aktif oluyor ve Prefrontal Korteks ise aralarından sadece bir tanesi fakat nedir bunu özel kılan ? Bunu özel kılan şey şu ki Prefrontal Korteks müzik dinleme esnasında davranışları ,ifade biçimlerini , karar verme süreçlerini kontrol eder. Bunları kontrol etmesi demek ; belirli bir bakış açısı ve tepki elde etmesidir . Dikkat vererek baktığımız da her şarkının kendine özel bir mesaj vermek istediğini görürüz yani en azından biz net olarak anlamasak da bilinçaltımıza yerleşen bir mesaj olduğuna şüphe yok . Şimdi bu iki kavramı ele alırsak biz net olarak anladığımız da o müzikten sonra kafamızda belirli bir şey oluşmaya başlar . Örneğin milli bir marş dinlediğimizde içimiz heyecan ve gururla dolar bu da bize o marşın mesajıdır . Bir şarkıda ” Anın tadını yaşa ! ” diyor ise ve siz bu sözden etkilenip uygulamaya koyarsanız bu müziğin bakış açınıza etkilerinden sadece biridir fakat peki ya bilinçaltımıza yerleşenler örneğin ben burada kendi yaşadığım bir olaydan örnek vermek istiyorum çok dinlediğim bir şarkıda ”küçük şeyler için büyük şeylerden vazgeçme !” bu sözler var ve ben zaman içerisinde şarkıyı tekrar ve tekrar dinlememin sonucu sözler aklımda kaldı ve bir noktadan sonra bu sözleri kendime göre ayarlayıp hayatımda kullanmaya başladım . Şarkının sözleri ve türü de ayrıca önemli. Sakin bir müzik tarzından hoşlanan insanlar genelde sakin yapıda olanlardır ve bu müzikler onların hayatında bir bakış açısı oluşturdukları için onlarında sakinlik kavramı üzerine kurulu bir yaşamları olur örnek vermek gerekirse yakın çevremde bu tarzda insanlar var örneğin sınav zamanında olan bir öğrenci motivasyonunu artıracak müzikler dinlemeyi tercih eder ve bakış açısı motivasyon ve kazanma ve tabi ki müziğin desteğiyle olarak şekillenmesi mümkündür.

Müzik dinlemek için 5 psikolojik sebep - Sağlık Haberleri      İnsanların inanmak istedikleri yani bakış açısını o yöne çevirmek istediği için o tarzda müzikler dinlemesi de olası. Bu müziğin etkilerinden sadece bir tanesi idi.

 

(Visited 27 times, 1 visits today)