Müziğin Hayatımızdaki Yeri

Dinlediğimiz müzik türü çok önemlidir. Neden mi? Çünkü hayatımız boyunca sürkli dinlediğimiz bir müzik türü varsa bu bizim hayat algımızı ve bazı olaylara karşı bakış açımızı etkileyebilir. Yapılan bir araştırmaya göre insanların dinlediği müzik türü, hayatı algılama biçimlerini etkiliyor. Her gün çevremizdede gördüğümüz gibi bu bilgi gerçekten doğru. Çevremize ve kendimize baktığımızda anlayabiliyoruz ki insanın dinlediği müzik tarzına göre o anda dünyaya olan bakış açısı veya hayatı algılama biçimi değişkenlik gösterebilir. 

Kendimden ve çevremden örnekler verecek olursam insanlar iyi hissetmek için üzgün olduklarında anlarda hep enerjik ve hızlı müzikler dinlemeyi tercih ederler. Veya yavaş ve üzücü konulara deyinen bir şarkı dinlerken kısa süreliğine bile olsa modları düşer ve kendilerini şarkının verdiği hisse kapılmış hissederler. Eminim sizinde sizi mutlu eden veya üzen şarkılar vardır.

Müziğin ruhumuza iyi geldiği ve bizi mutlu ettiği kanıtlanmış bir bilgidir. Aynı zamanda toplum içindede müzik ile uğraşmanın ve müzik dinlemenin toplum içinde, iletişim, işbirliği, grup koordinasyonu ve sosyal bütünlük kazandırdığıda yapılan araştırmaların sonuçlarından biridir. bir müzik türünü sürekli dinliyorsak o müzik hayatımızla ilgili aldığımız kararlarda bilinç altımıza yerleşen müziğinde etkisi olabilir.

Müzik hayat algımızı ne kadar pozitif hale getirebilse bile aynı zamanda hayata bakışımızı karartabilirde. Örneğin şiddet eğilimli, hakaret içeren, uygunsuz müik dinleyen insanlar şarkıların içeriklerinden etkilenip olumsuz hareketlerde bulunabilirler. Günümüzde müziğin bu etkisini en çok gençlerin üzerinde görüyoruz, genç yaşta insanlar olumsuz içerik içeren şarkılar dinleyerek hayat algılarını depresifleştirebilir.

Müzik hayatımıza karşı bakışaçımızı genel anlamda ne kadar değiştiriyorsa müziği dinlediğimiz andaki durumumuzuda bir o kadar etkiler. Dinlediğimiz müzik teorisel bilgilere ve araştırma sonuçlarına göre o anda dinlediğimiz müzik ruhsal ve duygusal durumumuzu etkiler. Bazi müzik türleri bizi mutlu ederken bazılarıda bizi mutsuz veya sinirli bir duruma sokabilir.

Eğer toparlayacak olursam. Yapılan bir araştırmaya göre insanların dinlediği müzik türü, hayatı algılama biçimlerini etkiliyor. İnsanların hayata bakış açılarını, algılarını, olaylar doğrultusunda verdiği kararları derinden etkileyen bir faktördür. Zamandan zamana dinlediğimiz müzik bizi türüne göre bizi mutlu edebilir, mutsuz edebilir veya sinirlendirebilir.  Mutsuz olduğumuzda mutlu müzikler dinleyerek ruh halimizi azda olsa düzeltebiliriz. Mutlu şarkılar hayat enerjimizide yükseltebilir. Hayatımız boyunca sürkli dinlediğimiz bir müzik türü varsa bu bizim hayat algımızı ve bazı olaylara karşı bakış açımızı etkileyebilir.

(Visited 123 times, 1 visits today)