Müzik Dinlerken Neye Dikkat Etmeliyiz?

 

Müzik Dinlerken Neye Dikkat Etmeliyiz?

Merhaba sevgili okur, okumayı seven güzel insan;

Bugün seninle biraz bilimsel, biraz ilginç olan bir konudan bahsedeceğim. Konumuz “Dinlediğimiz müziğin türü hayatımızı nasıl etkiler?” evet okuyunca kulağa biraz değişik geliyor biliyorum. Hatta  cümlemi duyduktan sonra verdiğiniz tepkiyi  az da olsa duyabiliyorum “Müzik yani alt tarafı bir müzik, eğlenmek, moralimizi düzeltmek için, olan bir ses topluluğu en fazla ne olabilir ki ?

Eğer  böyle düşünen biriysen bu makalemi sonuna kadar okumanı, ve beğenirsen de çevrende ki insanlara anlatarak yaymanı tavsiye ederim. İşte konumuza başlıyorum.

“Dinlediğimiz müzik türleri hayatımızı nasıl etkiler” sorusunu araştırıp bize bilgi veren bir projenin sonuçları şu şekilde;

  • Müzik ilham verir, duyguları harekete geçirir ve yaratıcılığı artırır.
  • Müzik matematikseldir, karmaşık fikirlerin kolay çözülmesini sağlar.
  • Etkili öğrenmenin temel unsuru olan beynin, sağ ve sol yarım kürelerinin denge içinde çalışmasını sağlar.
  • Belirli müzik türleri, huzur veren endorfin hormonunun salgılanmasını ve sakinliği arttırır.
  • Kas gerilimini azaltır, beden hareketlerini ve koordinasyonu geliştirir.
  • Beynin, fiziksel dünyayı algılama, zihinde canlandırma ve nesneler arasındaki farklılıkları ayırt edebilme yeteneğini geliştirir.
  • Müzik stresi azaltır, rahatlatır.

Bu bilgiler müzik dinleyince vücudumuzun, beynimizin verdiği cevaplar. Ama ben sana ek bir bilgi vermek istiyorum.(Ben değil annemin çok ama çok yakın bir arkadaşı yaşadı)

Annemin, dediğim gibi yakın bir arkadaşı sık sık aynı şarkıyı dinlerdi. Ama gerçekten çok sık dinlerdi. Abartmadan günde en az 20-25 kere dinliyordu. Galiba şarkının adını merak ettiniz. Hemen söyleyeyim şarkının adı  “Ölünce Sevemezsem Seni”. Evet işte annemin arkadaşı o şarkıyı çok dinledi ve sonucunda maalesef ama maalesef eşini kaybetti.

Sonuç biraz üzücü ama böyle bir olay gerçekten oldu, umarım hayatınızda doğru karar vermen gereken bir şeyin de müzik olduğunu, ve hayatta doğru kararlar vermeni sağlamışımdır sevgili okurum ve  okumayı seven güzel insan.

Senin için en iyisi olması dileğiyle kendine iyi bak, bir sonraki makalemde görüşmek dileğiyle.

(Visited 357 times, 1 visits today)