Müzik Kuralları

Müzik dinlemeyi çok severim. Nasıl hissediyorsam ya da nasıl hissetmek istiyorsam kendime o anki ruh halime uygun bir müzik açarım. Kendimi bazen müziğin ritmine bazen de sözlerine kaptırırım. Bazen kendimi bulurum, bazen kendimden kopup uzak diyarlara giderim. Pek çoğunuz da benim gibidir sanırım. Hayatımızda bu kadar çok yer edinmiş başka bir sanat dalı var mıdır acaba?

Üstelik bu sanat dalından zevk almak için öyle müzik kulağına filan da gerek yoktur. Ya da gelişmiş bir sanat algısına. Herkese hitap eden bir müzik vardır. Bu sanat dalı sanatçısına geniş bir kitle sunar.

Müzik zenginliktir ve insan kendi kendine mırıldanırken de bağıra çağıra şarkı söylerken de bir konserde de bu sanatın bir parçası olabilir.

Bir de resim sanatı var tabi. İnsanın zihin gücünü ortaya çıkaran, hayal gücünü canlandıran. Resim bazen bir hayali, bazen gerçekte var olanı bazen de hayalle gerçeğin harmanlanmasını  yansıtır. Bazen de insanların karşısına geçip saatlerce resme bakıp, ressam burada ne anlatmak istemiş olabilir acaba dedikleri resimler vardır. Hani aslında her ruhun farklı anlamlar çıkarttığı. Ne yalan söyleyeyim ben bu tarz resimleri sevmem. Benim için resim yaklaştığımda mis gibi kokusunu alacakmışım gibi resmedilmiş çiçekler, kulağımı dayasam şırıltısını duyacağım sular, elimi uzatsam birlikte oynayacağım çocukların resimleridir. Ama sanatın her çeşidine saygım olduğu gibi her türlü resme de saygım vardır.

Peki sadece resim ve müzik mi sanattır? Tabi ki hayır. Konuşmak; dinlemek; düşünmek; roman, şiir, hikaye, masal, aklınıza ne gelirse yazmak; fıkra anlatmak; dans etmek; hatta saç kesmek, kıyafet tasarlamak da sanattır.

Sanatı severiz, sanatçıyı da. Sevmekten öte hayranlık da duyarız. Çünkü yetenek bir hediyedir. İngilizcesi “gifted”dır yani ödüllendirilmiş. Tanrının hediyesine sahiptir yetenekli insanlar. Aslında hepimiz iyi şarkı söyleyemeyiz, iyi resim yapamayız ya da iyi dans edemeyiz. Ama mutlaka yetenekli olduğumuz bir sanat dalı vardır. Yeter ki onu arayalım, bulalım, kendimizi geliştirelim. Hepimizin farklı yetenekleri olduğuna göre hepimiz farklı hediyeler almışız demektir. Öyle değil mi?

(Visited 229 times, 1 visits today)