Müzik Ruhun Gıdasıdır

Dinlediğiniz müziğin etkisine kapılıp uzak diyarlara gittiğiniz zamanlar olmuştur veya  sokakta yürürken herhangi bir yerden duyduğunuz müzik günlerce dilinizde takılıp kalabilir .Hatta bazen acılarımızı azaltır veya bazen ortak olur müziğin harikulade büyüsü .

 

“Müziksiz bir hayat hatadır “ demiş Nietzche .Bir filme gittiğinizi düşünün içerisinde hiç müzik olmadan o film dünyanın en güzel filmi de olsa bile sıkıcı geçicektir. Musiki olmadan hayatımız salatasız bir yemeğe benzerdi .

 

Müziğin insanlar üzerinde psikolojik etkileri olduğunu vurgulamadan geçmek istemem : Şarkı söylemek   ritimle hareket etmek piyano çalmak gibi aktiviteler yaptıkça kişilerde bedensel koordinasyon, hafıza  gibi becerilerimizi geliştirmeye yardımcı olur.

 

 

Bir araştırmaya göre   sağ beyin aktivitelerini ölçen bir teste öğrenciler öncelikle girmişlerdir ardından 10 dakika klasik müzik dinletilip başka bir teste 

girmişlerdir 100 çocuk üzerinde yapılan bu araştırmada  çocukların çoğu 2.testte daha başarılı olmuşlardır buna ek olarak bilimsel olarak klasik müzik dinlerken dopamin hormonu salgılanıyor.

 

Yapılan başka bir araştırmaya göre : müziğin insan üzerindeki etkilerine genel olarak baktığımızda; beyin dalgalarını yavaşlatabilme ve düzenleyebilme, nefes alış verişini etkileme, kalp atışını nabzı ve kan basıncını etkileme, beden ısısını etkileme, kas gerilimini azaltma beden hareketlerini ve koordinasyonu geliştirme, hafızayı ve öğrenmeyi güçlendirme, strese bağlı hormonları düzenleyebilme gibi özelliklere sahip olup insan üzerinde mutlak bir etkisi görülmektedir.

 

Müzik tarih boyunca ordularda ülke marşlarında  hatta ve hatta antik çağda bile birkaç müzik aletine rastlanmıştır aslına bakılırsa müzik bir nevi bir silahtır çünkü savaşlarda orduları güçlendirmek için milli marşlarda insanların içini vatan millet sevgisi doldurmak için kullanılıyor.Bu da insanların olduğundan daha çoşkulu ve daha kapasiteli olmasına bir araç.

Müziğin hayatımızdaki yerine dönelim.Müzik aslında hayatımızdaki her şey bile kafi ancak bana kalırsa müzik bir evrensel dildir “Müzik hayatın neşesi,ruhu sevinci ve her şeyidir”-Mustafa Kemal Atatürk

(Visited 170 times, 1 visits today)