MÜZİK SEÇİMİ HAYATIMIZI ETKİLİYOR MU?

    Müzik dinlemek çoğu insan tarafından tercih edilen bir aktivite. Boş zamanlarda, dinlenmek istediğimizde, yolculuk sırasında, kitap okurken veya ödev yaparken müzik dinleriz. Peki müzik tercihlerimizi neye göre seçeriz? Kendimden örnek vermek gerekirse ben müzikleri o anki ruh halime göre seçiyorum. Örneğin sabah okula giderken daha yavaş melodili müzikleri tercih ediyorum ya da arkadaşımla müzik dinlerken daha hareketli şeyler tercih ediyorum. Örneğin babam, babam genellikle yabancı şarkılar dinler ve dinlediği şarkıları sözleri göre seçer. Onun dinlediği şarkılar daha pozitif düşünmeye yönelten ya da insanı o anki stresli halinden çıkaran şarkılar oluyor.
    Peki sürekli dinlediğimiz müzik tarzı artık hayatı algılama biçimimizi etkiliyor mu? Bence evet. Sonuçta müzik hayatımızın her yerinde . Doğal olarak dinlediğimiz müziğin türü de yaşantımızı etkiliyor. Örneğin babam daha yavaş ve içinde öğüt veren bir anlam taşıyan şarkıları daha çok seviyor ve artık bu tür şarkılardaki sözleri kendine konu alıyor. 

   Kısacası sadece müzikte de değil, insan hayatta neye daha fazla maruz kalırsa o şey kişinin hayatını etkiliyor ve bakış açısını değiştiriyor.

(Visited 66 times, 1 visits today)