Müzik ve İnsan Ruhuna Etkisi

Müziğin türü kesinlikle hayatı algılama ve yaşama biçimimizi değiştiriyor bence Dinlediğiniz müziğin ritmine kapılıp gittiğiniz zamanlar olmuştur. Hatta belki de tekrar tekrar yüzlerce kez başa alıp dinlediğiniz zamanlar da… Müzik, insana sesler aracılığıyla kendini ifade etme olanağı veren sanat tanımıyla da insanın müzik ile arasındaki bağın temelini açıklamış oluyor aslında. Müziğin, evrensel ve dünyadaki tek ortak dil olduğunu düşündüğümüzde, müziğin önemini daha da iyi kavrayabiliriz. Dediğim gibi müzik dünyadaki tek evrensel dildir ve herkesin bildiği iletişim kurabileceği tek dil müzik dilidir ama müzik dili de kendi için de dallara ayrılır bence aynı:klasik müzik, pop müzik, rock müzik vb. işte bu yüzden bence insanlar da birbirinden ayrılır yani hepimiz insanız ve müzik dinleriz ama nasıl hepimiz farklı farklı insanlarsak hepimiz farklı müzik türlerini dinliyoruz.

Müziğin insan üzerindeki etkileriyle ilgili çok fazla araştırma yapılmıştır ve bunlardan bi tanesini sizinle paylaşmak istedim:

Müzik dinlerken, beyne giden kan ve oksijen miktarında artış olduğu için, uyarıcı ve harekete geçirici etkisi var.

Müzik ilham verir, duyguları harekete geçirir ve yaratıcılığı artırır.

Müzik stresi azaltır, rahatlatır. Bunlar sadece örneklerden birkaçıydı yani müziğin insanoğlu üzerine çok iyi bir etkisi var ama bence hepimiz farklı müzik türleri dinlerken aldığımız yarar değişiyor örneğin: Bob marley Reggae müziğinin en büyük sanatçılarından biri ve Raggea müziği nasıl barışı savunan bir müzik türüyse Bob marley de hayatını barışa adamıştır . Bunun gibi birçok örnek var yani kısacası anlatmak istediğim insan müzikle o kadar iç içe olabilir ki belki hayatını o müzik türüne adamış olabilir.

Örneğin:benim kendimden örnek vermem gerekirse ben duyguları ve ruh hali sık sık değişen bir insanım ve müzik bunda büyük bir rol oynuyor mesela ben slov müzik dinlediğimde modum düşebiliyor veya hareketli pop müzik dinlediğimde daha kendimi daha enerjik hissediyorum ve bu yazıyı yazmadan önce ailemden ve arkadaşlarımdan da insanlara sordum ve farkettiğime göre herkes az da çok da olsa müzik dinliyor ve müzik onların da ruh halini etkiliyor yani müzik W.A.Mozartın dediği gibi Kısacası müzik ruhun keyif damarıdır…

(Visited 17 times, 1 visits today)