Müzik Zevkimin Kişiliği

Müzik, geçmişten günümüze bütün insan kültürlerin önemli bir parçası olmuştur. Beyin gelişiminde, öğrenimde, ruh halimizde hatta sağlığımızda bile rol oynadığı söylenebilinir. Sevdiğin müziği dinlediğinde beynimiz nörotransmiter olan dopamin salgılar. Ancak dopaminin salgılanması için bizim sevdiğimiz müzik türünü dinlememiz gerekmektedir.

Araştırmalara göre dinlediğimiz müzik hayata bakış biçimimizi etkiliyormuş. Bana göre bu herkezde doğru olmasada çoğunluk için gerçek. Kendi ailemi ve beni ele alacak olursak. Kardeşim çoğunlukla indie-pop müzik dinlemektedir bu müzik türü sade ve bağımsız olması ile bilinir araştırmalara göre bu müzik türünü dinleyenler ne sosyal ne de içine kapanık insanlarmış, çalışkan olmaları o günkü ruh hallerine göre değişme gösteriyormuş ve özgünleri yüksekmiş. Ben ise rock müzik dinlemeyi severim insanlar bu müzik türünü dinleyenlere agresif diye ön yargı ile yaklaşsalarda araştırmacılar bunun tam tersi olduğunu öne sürmüştür. Rock müzik dinleyen insanlar etrafındaki ufak şeyleri taktir etmeye çalışırmış, sessiz ve sakinlermiş aynı zamanda da öz güvenleri düşük olduğundan sosyalleşmeyi pek yeğlemezlermiş. Buraya harfi harfine kadar doğru olduklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Bana kalırsa bu araştırma müzik yapanlar için de doğru. Grungın babası olarak bilinen Kurt Cobain’i tanıyan insanlar onun sakin ve sessiz biri olarak tanımlarlarmış. Ancak araştırmacıların yanlış oldukları küçük kesimden arkadaşımı örnek verebilirim. Arkadaşımın en sevdiği müzik türü ise rap, kendilerinin dışa dönük, hep lider pozisyonunda olmaları ve kontrolün onlarda olmasını istedikleri belirtilmiştir. Eminimki rap dinleyip bu özelliklere sahip olan insanlar tanıyorsunuzdur ama bu benim arkadaşım için geçerli değil kendisi çok cömert ve utangaç birisidir.

Ruh halimize göre de müzik türlerini değiştirebiliriz. Bir partide klasik müzik çalmak biraz saçma ve bizim enerjimizin azalmasına sebep olurdu. Fakat çalışırken klasik müziğin bize faydası dokunabilir. Müziğin zihnimize ve bedenemiz üzerinde çok güçlü bir etkisi var ve farkına varmadan bizi tekrardan yaratmaktadır.

(Visited 30 times, 1 visits today)