Müziksiz Bir Hayat Hata Olurdu

Müzik duygu ve düşüncelerimizin veya olayları anlatmak amacıyla ölçülü ve düzenli seslerin sanat düşünceleri içerisinde ritimli veya ritimsiz olarak bir araya getirme sanatıdır. Zihinsel gelişimin %85’i 8 yaşına kadar , beyin gelişiminin ise %80’i 3 yaşına kadar tamamlandığından yapılan araştırmalar bu süreçte müziğin çok önemli bir rol oynadığını göstermektedir.

Müzik kalp atışını,nabzı.kan basıncını da etkiler.İnsan kalbi sese ve müziğe kolaylıkla ayak uydurabilir.Nabzımız müzikle  ilgili frekans tempo volüm gibi niteliklere tepki verir ve sesin ritmine ayak uydurmak için ya hızlanır ya da yavaşlar. Yani müzik doğal bir kalp atış düzenleyicisidir. Müzik insanı büyüleyen eşsiz bir sanattır. İnsanın hayal dünyasını zenginleştirir,beyin dalgalarının düzeltilmesinde yardımcı olur … Hemen hemen dünyadaki her şey için müzik vazgeçilmezdir. Sadece canlılar için de söylemiyorum doğa tümüyle ahenk ve bir ritim halindedir.. Doğadaki armoni kendiliğinden müziği meydana getirmiştir. Buna bağlı olarak tabiata kendiliğinden meydana gelmiş bir düzen ve bu düzenin içerisinde doğayı oluşturan varlıkların çıkardıkları sesler müziği meydana getirmiştir. Ağaçların yapraklarının hışırtısı, kuş seslerinin ahengi, su sesinin rahatlatıcı etkisi hepsi birer müziktir aslında.

Bir sürü ünlü düşünür de müzik hakkında yazılar yazmış; güzel sözler söylemiştir;

Müzik sonsuzluğun anlatımıdır.-Schelling

Müzik, altımızdaki cennettir. -Addison

Kalpteki fazilet tohumları müzikle yeşerir. -Luther

Müzik sesler aracılığı ile duyguların anlatımıdır. -Koch

Eğer müzik aşkın gıdasıysa, durmadan çalınız. -Shakespeare

Müzik hayatın neşesi, ruhu, sevinci ve her şeyidir. – ATATÜRK

Müziksiz hayat bir hata olurdu. -Nitzsche

Daha yazmakla bitmeyecek kadar çok söz var müziğin güzellikleriyle ilgili yazılmış.Fakat bunlar dışında benim yaşamı boyunca müzikle ilgili söylediği sözlerden çok etkilendiğim alman filozoflardan biri olan Friedrich Nitzsche’nin daha on dördüne basmadan önce müzikle ilgili yazdığı, ilk otobiyografisinde  yer alan ”Tanrı bize müziği bahşetmiştir; onun aracılığıyla her şeyin üzerine, yukarı doğru yol alabiliriz. Müzik bütün nitelikleri bir araya getirebilir: Bizi heyecanlandırabilir, avutabilir, neşelendirebilir ya da melankolik tınılarının en nazik olanıyla kalbimizin sertliğini yumuşatabilir. Ancak onun başlıca görevi düşüncelerimizi daha öteye taşımak, onları yüceltmek hatta bizi ürpertmektir. Müzikal sanat, şiirin kelimelerinden daha fazla içe işleyen sesler aracılığıyla bizimle konuşur ve kalbin en gizli oyuklarının içine yerleşir. Şarkıları varlığımızı yüceltir ve bizi iyi ve doğru olana yönlendirir.” sözü anlatmak istediklerimin kısa bir özetidir aslında.

Mutlu olmak için küçük bir şey bile yeterlidir. Örneğin bir gayda sesi! Müziksiz bir hayat, büyük bir hata olurdu.

(Visited 110 times, 1 visits today)