Müziksiz Bir Yaşam

Duygu ve düşünceler her zaman biz insanları diğer canlılardan ayıran en önemli özelliklerimiz olmuşlardır. Ancak zaman geçtikçe bırakın ifade etmeyi duygu ve düşüncelerimizi kavramamız bir hayli zorlaşıyor. Bunun nedenini teknoloji, gelişim, çevre koşulları diye ayırıyor bilim insanları. Fakat hiç bir şey bizi hissetmeye, daha çok düşünmeye teşvik etmiyor. Bir şey hariç.

Sabah kalktığımızda, araba giderken, okulda veya iş yerinde müzik her ne kadar farkında olmasak da hayatımızın bir parçası. Müziği bu kadar sevmemizin nedeni ise her şeyi daha anlamlı yapması. Filmleri düşünün mesela. Filmde müzik eşliğinde izlediğimiz bir sahneyi gerçek hayattaki müziksiz bir sahneyle karşılaştıramayız bile. Bunun nedeninin insan sessiz bir ortamdayken düşünceleri tarafından ele geçirilip neye odaklanması gerektiğini unutması olduğunu düşünüyorum.  Müziğin barındırdığı melodi ve cümleler bizi yönlendirmek için tasarlanmıştır. O yüzden bazı müzikleri dinlediğimizde hıçkıra hıçkıra ağlarken bazılarında dünyanın tepesinde biz varmışız gibi hissediyoruz.

Müziksiz bir hayat hatadır çünkü neye odaklanacağını bilemezsin ve tepetaklak bir hayat yaşarsın. Bu yüzden her ne kadar meşgul olsanız da hayatınızdan melodiyi eksik etmeyin.

(Visited 26 times, 1 visits today)