Nakit Para mı Kredi Kartı mı?

Para, bir ürün ya da hizmetin ölçmek için kullandığımız bir araçtır. Günlük hayatımızda alışveriş yaparken, bütçe hesaplaması yaparken ve daha birçok alanda para kullanılır. İnsanlık tarihin başında takas ile alışveriş yaparken deniz kabuklarını kullanmaya başlamış sonra Libyalılar değerli metalleri para olarak kullanmış daha sonra da nakit para kullanımına geçilmiş 20. yüzyılın sonlarında kredi kartları popüler olmaya başladı. Peki kredi kartlarının kullanımı mı daha iyidir yoksa nakit para?

 

           Alışveriş yaparken en önemli unsurlardan biri de güvenliktir. Nakit para ile alışveriş yaparken güvenlik sıkıntısı ihtimali daha azken insanlar yaptığı alışverişleri şirketler üzerinden yapılıyor. Ayrıca, çok değişik şekilde, bir mağaza çalışanı yaklaşık 1000 tane müşterisinin kredi kart bilgilerini ezberlemiş. Bu yüzden bankalar ve şirketler güvenliği geliştirecek teknolojiler üretmeye çalışıyor.

Aktivistler nakit paranın ağaçların kesilmesine neden olduğunu söylüyor ama zaten devletler genellikle para basmazlar, bassalar bile önceden belirlenmiş bir bölgedeki planlanarak ekilmiş ağaçları kullanırlar.

Ödemede hız da önemli bir unsurdur. Nakit para ile öderken paranın sayılması gerekir ama kredi kartında belirlenen miktar direkt olarak çekilir.

 

           Amazon ise gerçekten ilginç bir yöntem geliştirmiş.Adı Amazon Go.Mesela markete girdiniz. Sistem yüzünüzü sizin kimliğiniz olarak kullanıyor. Yürüdünüz ve raftan bir tatlı alınca tatlıyı sanal sepete tanımlıyor. Bırakırsanız siliyor. Aldığınız ürünle çıktığınızda hesabınızdan aldığınız ürünlerin fiyatının toplamı kadar kesiyor. Daha fazla bilgi için:

https://www.youtube.com/watch?v=NrmMk1Myrxc

Sonuçta kredi kartı ile nakit para arasında bazı artı ve eksiler var. İnsanlar kendi anlayışlarına göre nakit ya da kredi kartı kullanabilirler. Ancak insanlar gelecekte nakit paranın kalmayacağını kripto paranın ya da Amazon’un uyguladığı yöntem nakit paranın yerine geçebilir.

(Visited 21 times, 1 visits today)