NASA’nın Uzay Macerası

NASA son zamanlarda bazı gönüllüler aramaya başlamış olduğunu uzaktan yakından hepiniz duymuşsunuzdur. Çoğumuz bunun gerçek olmadığını düşündük ilk başta fakat bu haberin gerçek olduğunu NASA doğruladı ve çok büyük bir talep oldu. Haberde 3 ay boyunca yatacak ve 100000 lira kazanacak kişiler arandığı yazıyordu. Birçok insan ilk seferde yattığın yerden para kazanmak gibi düşüncelere kapıldı, haklılardı.

Bu konunun birçok negatif ve pozitif yönü var fakat negatif yönleri daha da ağır basmaktadır. İlk olarak 3 ay boyunca yatmak vücudunuzda kemik erimesi ve bunun gibi vücudunuzda sorunlar başlatır. Ve 3 ay boyunca bir odada tutulacaksınız bu yüzden hiçbir şekilde ailenizi, arkadaşlarınızı göremeyeceksiniz bu da tabii beraberinde psikolojik sorunlar doğurur. İnsanlar işin ucunda  büyük ve hayallerini süsleyen bu kağıt parçasını duyunca 3 ayın çok kısa bir süre olduğunu ve bunun hemen geçeceğini düşünüyor. Koskoca bir 3 ay bu süre zarfı içerisinde çok büyük olaylar olabilir. Ancak bu tür deneyler insanlık için çok büyük deneyler ve insanlığın kaderini değiştirecek deneyler. O yüzden orada yatacak olan insanların hepsinin sergilediği hareketler insanlığın kaderini de değiştirecek adımlar olacaktır. Bu tarz olaylar genellikle çok yaşanmaz fakat artık mars üstünde çok fazla çalışma yapıldığı için ve ayrıca artık dünyadaki düzenin marsa taşınacağını göz önünde bulundurursak bu çalışmaların aslında ne kadar faydalı olduğunu görebilirsiniz. Tesla’nın, Space X’in sahibi Elon Musk mars hakkında hiç olmadığı kadar fazla çalışma yapmıştır ve bu konu için çok büyük bir özveri ile çalışmaktadır. Aynı zamanda Elon Musk uzaya turizm üzerinde çalışmaktadır. Bu tarz çalışmalar insanlık için önemli adımlardır fakat bu olayları gerçekleşmesi için en az 50 sene beklenileceği düşünülmektedir.

Eğer ki uzaya  gitme olayı gerçeğe dönüşürse ilk olarak bilim adamları ve astronotlar gidecekler daha sonrasında zengin işadamları zengin ünlüler ve politikacılar olarak devam edecek ve daha sonrasında halkı almaya başlayacaklar ancak şöyle bir durum var ki uzay aracı ve uzay üssü olan devletler önce kendi halkını akabinde diğer ülkelerin vatandaşlarını götürecekler. Fakat bunun öncesinde Mars’ta gerekli ortam sağlanabilmeli ve insanların başını sokabileceği bir evinin hazır olması gerekmektedir tabii iş olanaklarını da atlamamalıyız. Sizce Mars’ta yaşam bize ve geleceğe ne gibi katkılarda bulunacak ve sizin marsa gitme ihtimaliniz olsa ne gibi duyguların içine girersiniz ?Sizce ülkemizde uzay hakkında daha doğru adımlar atılmalı mıdır?

(Visited 39 times, 1 visits today)