NASIL BİTMELİYDİ?

Merhaba. Bu yazımda bir film ve iki kitabın sonunun benim görüşüm ile nasıl bitmesi gerektiğini anlatacağım. Yazımda tek bir film ya da tek bir kitap yerine bir tane kitap ve  iki filmden bahsedeceğim.

Simyacı

Benim düşünceme göre kitabın sonundaki piramit bölümü böyle bitmemeliydi. Ana karakterimize, hırpalandıktan sonra hazineyle ilgili anlatılanlar da yalan olmalıydı. Kitapta Yaşlı Kral, delikanlıyı oraya bilerek gönderiyor ve delikanlı da hazine piramitlerde olmasa da hazineyi bulduğunu düşünüyor. Yani aslında hazineyi bulmak için kat ettiği yol sırasında yaşadıkları, öğrendikleri, deneyimledikleri onun hazinesi olmuştu.

Fakat bence daha sonra hazineyi bulmamalıydı. Yaşlı Kral’ın onu bilerek oraya gönderdiğini anladığı bir bölüm olmamalıydı. Piramitlerde onu hırpalayan adamın gördüğü düş de sadece onun manevi hazinesini bulması için yapılmış bir düş olmalıydı. Yani benim görüşümde kitap piramitlerde bitmeliydi. Çünkü kitabın vermeye çalıştığı mesaj hazinenin her zaman altın, mücevher olmadığıydı. Fakat sonunda delikanlı yine altınlara sahip oldu. Yani İspanya’daki kilisede de hazine olmamalı, bu düş de öbür adama gerçek hazineyi bulması için yapılmış olmalıydı.

Star Wars: The Last Jedi

Filmin sonlarına doğru Rey ve Ben omuz omuza çarpışıp imparatorluk askerlerini yenerler. Ben, Rey’e her şeyi yeniden kurmayı, birlikte evrene yeni bir düzen getirmeyi teklif eder. Rey ise teklifi geri çevirip Ben’i öldürmeye çalışır. Star Wars ile ilgili her şeyi bilen insanlardan değilim ama bir filmde bu mantıksızlığı görünce söylememek elde değil. Bir de üstüne üstlük Rey filmin sonunda yeniden iyi karaktermiş gibi gösteriliyor. Ben’in kötü tarafta olmasının sebebi zaten kendisi. Benim de yeniden bir şeyleri kurup düzenlemekle ilgili olan bir teklifimi geri çevirip, beni öldürmeye çalışsalar ben de kızardım doğrusu. Disney’in daha ne kadar saçmalayabiliriz de seri devam eder mantığından çıkması gerektiğini düşünüyorum. Disney’in yeni sloganı “Para, para, para” olursa şaşırmam.

Filmin sonuna gelirsek, Rey teklifi kabul eder ve Ben ile birlikte evrene iyi ve kötünün eşitlendiği bir düzen getirirler. SON…

Titanic

Her ne kadar güzel bir film olsa da, sonunda Jack’in kalan ahşap parçanın ikisini de taşıyamayacaklarını söyleyip Rose’un kurtulması ve Jack’in ölmesi gerçekten çok anlamsızdı çünkü o ahşap parça ikisini de taşıyabilirdi. Yönetmenler bile bunu kabul ettiler ama yine de film icabı Jack’in ölmesi gerektiğini söylediler. Fakat bu sahne filmi izlerken sonunun saçma olduğunu hissettiriyordu.

titanic end ile ilgili görsel sonucu

(Visited 126 times, 1 visits today)